Prezes PGE dla PB: Nie zainwestujemy w polską elektrownię jądrową

12 maja 2020, 12:45 Alert
Wojciech Dąbrowski. Fot. Polska Grupa Energetyczna
Wojciech Dąbrowski. Fot. Polska Grupa Energetyczna

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski w wywiadzie dla Pulsu Biznesu mówi o zaproponowaniu paktu społecznego pracownikom grupy. Wyklucza dokapitalizowanie Polskiej Grupy Górniczej, nie widzi również miejsca PGE przy budowie elektrowni jądrowej czy produkcji samochodów elektrycznych.

Koronawirus w PGE

Wojciech Dąbrowski, który od lutego jest prezesem PGE, w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu” poinformował, że w szczytowym momencie w grupie było kilkadziesiąt zarażonych koronawirusem pracowników. Teraz jest ich kilkunastu, przy wyraźnej spadkowej tendencji – mówił. – To mało, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że PGE zatrudnia 42 tys. osób – dodał. Zapewnił, że zarażenia nie wpłynęły na pracę zakładu.

Nie dla dokapitalizowania Polskiej Grupy Górniczej, atomu i elektrycznych samochodów

Dąbrowski został zapytany o dokapitalizowanie Polskiej Grupy Górniczej. Odpowiedział, że PGE absolutnie tego nie rozważa.

Prezes PGE zapowiedział też podpisanie paktu społecznego. – Jako PGE musimy już dziś usiąść z pracownikami do stołu i podpisać pakt społeczny, który zagwarantuje zarówno bezpieczeństwo energetyczne kraju, jak i miejsca pracy. Jeśli sytuacja związana z koronawirusem pozwoli, rozmowy rozpoczną się pod koniec maja – wskazał Dąbrowski.

Dodał, że należy wspólnie zastanowić się nad przyszłością. – Grupa PGE w obecnym kształcie nie ma szans sprostać wyzwaniom. Rozsądnie byłoby wydzielić z niej część węglową, a następnie pozyskać z Unii pieniądze umożliwiające transformację energetyczną – powiedział.

Prezes PGE został zapytany również o atom. – Jestem zwolennikiem budowy elektrowni jądrowej. Powinna ona powstać i pracować w podstawie, by zastąpić w przyszłości wyłączane aktywa węglowe. Na taką inwestycję potrzeba jednak ogromnych pieniędzy z zewnątrz, a także partnera, który zapewni technologię. Dlatego PGE nie będzie inwestorem w projekcie atomowym – oświadczył Dąbrowski.

Zapowiedział też, że PGE nie będzie inwestorem, który wybuduje polską fabrykę samochodów elektrycznych.

Puls Biznesu/PAP/CIRE.PL

Lipka: Atom zamiast węgla brunatnego to rozsądna alternatywa