PGE zamyka projekty spoza podstawowej działalności. Transformacja energetyczna nie jest zagrożona

9 kwietnia 2020, 12:00 Alert

Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej zamknie projekty o niezadowalającej stopie zwrotu. Decyzja jest związana z epidemią koronawirusa. Spółka nie wstrzymuje jednak zielonej transformacji.

wiatrak pge energa odnawialna oze
Źródło: PGE Energia Odnawialna

Kryteria zamykania projektów

Proces zamykania projektów dotyczy przedsięwzięć niezwiązanych bezpośrednio z podstawową działalnością Grupy. Zobowiązuje on wszystkie spółki PGE do działań optymalizacyjnych i racjonalizacyjnych.

Na konferencji wynikowej za 2019 rok, prezes PGE Wojciech Dąbrowski mówił o przeglądzie projektów pod kątem ich zasadności, rentowności, efektywności i przydatności. – Zarząd zobowiązał wszystkie spółki z Grupy PGE do niezwłocznego podjęcia działań optymalizacyjnych i racjonalizacyjnych oraz skoncentrowania się na zadaniach bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością – informuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

– Zarząd PGE polecił także, aby spółki z Grupy PGE dążyły do zwiększenia wysokości marż, ograniczały wydatki szkoleniowe oraz dokonały przeglądu projektów sponsorskich pod kątem ich zasadności i wartości wizerunkowej dla Grupy PGE – czytamy w komunikacie. Ograniczenie wsparcia nie dotyczy placówek medycznych walczących z epidemią COVID-19.

Koncern tłumaczy, że decyzja zarządu związana jest z wynikami analizy korzyści projektów realizowanych w Grupie PGE oraz zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczym, społecznym i biznesowym branży energetycznej. – Zarząd PGE kierował się przede wszystkim wynikami finansowymi i operacyjnymi Grupy Kapitałowej PGE za 2019 roku, w szczególności wynikiem netto, który wyniósł -3,9 mld zł, notowaniami giełdowymi akcji PGE na Giełdzie Papierów Wartościowych, a także negatywnym wpływem epidemii koronawirusa na sytuację gospodarczą w Polsce i na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem konsumpcji energii elektrycznej – wyjaśnia koncern.

Zielona transformacja bez zmian

Decyzje o zamykaniu projektów nie będą dotyczyć jednak tych związanych z podstawową działalnością Grupy i zieloną transformacją koncernu. – Będziemy zmierzać do utrzymania pozycji lidera w Polsce w energetyce wiatrowej na lądzie, również dzięki przejęciom, a także osiągnięcie pozycji lidera w energetyce wiatrowej na morzu – podkreśla spółka. Obecnie finalizowane są prace na budowie lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 97 MW. Projekt pozwoli zwiększyć moc zainstalowaną farm wiatrowych PGE o 18 proc. do 647 MW. Równolegle realizowany jest projekt rozwoju morskich farm wiatrowych. Plany Grupy PGE to osiągnięcie mocy 2,5 GW do 2030 roku. PGE realizuje także program rozwoju fotowoltaiki, który zakłada wybudowanie instalacji słonecznych o łącznej mocy 2,5 GW do 2030 roku. Grupa PGE chce również postawić na magazynowanie energii.

Inwestycje w energetykę konwencjonalną także bez zmian

Grupa PGE chce również umacniać ciepłownictwo i rozwijać ten obszar, by utrzymać pozycję lidera. Projekt budowy nowej Elektrociepłowni Czechnica jest na najbardziej zaawansowanym etapie. Grupa PGE zapewnia także o kontynuowaniu prac budowy dwóch nowych bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 1400 MW w Elektrowni Dolna Odra. Planuje także zwiększać liczbę Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów, które pozwalają na produkcję energii elektrycznej i ciepła z odpadów, a jednocześnie rozwiązują problem z ich zagospodarowaniem. Spółka chce także zadbać o zagospodarowanie ubocznych produktów spalania (UPS), co oznacza zintensyfikowanie działań na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego.

Polska Grupa Energetyczna/Bartłomiej Sawicki

Jest umowa o przyłączeniu bloków Elektrowni Dolna Odra do sieci