PGE odnotowała rekord produkcji energii z wiatru, słońca i wody

10 marca 2023, 11:00 Alert

Polska Grupa Energetyczna (PGE) odnotowuje rekord w produkcji energii z wiatru, słońca i wody. W 2022 roku osiągnęła ona poziom 1 931 GWh.

fot. Pixabay

PGE podaje, że w 2022 roku produkcja energii ze źródeł odnawialnych osiągnęła rekordowy poziom 1 931 GWh – o 5,3 procent więcej niż rok wcześniej. Spółka jest w stanie pokryć za pomocą OZE roczne zapotrzebowanie 860 tys. gospodarstw domowych.

– Energia ze źródeł odnawialnych nie jest obciążona opłatami za emisję CO2, które z roku na rok są coraz wyższe, podnosząc tym samym koszty wytwarzania energii. W efekcie, zielona zmiana oznacza korzystniejsze ceny energii elektrycznej, ale również bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski, które sukcesywnie zwiększamy dzięki nowym mocom produkcyjnym opartym na wietrze, wodzie i słońcu. Zgodnie z przyjętą strategią do 2030 roku PGE będzie posiadać 3 GW mocy w elektrowniach fotowoltaicznych, 1,7 GW mocy w elektrowniach wiatrowych na lądzie i 2,5 GW w morskich elektrowniach wiatrowych na Bałtyku – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Grupa posiada 24 elektrownie fotowoltaiczne, z których do końca 2023 roku łączna moc instalacji wybudowanych lub będących w ostatnim etapie budowy osiągnie ok. 500 MW. PGE produkuje też zieloną energię na 20 farmach wiatrowych w całej Polsce, na które składają się 342 wiatraki o łącznej zainstalowanej mocy 772 MW. Posiada również 29 elektrowni wodnych o łącznej mocy 96 MW i cztery elektrownie szczytowo-pompowe o łącznej mocy 1 543 MW.

Polska Grupa Energetyczna/Jędrzej Stachura

Gumulski: Ustawa odległościowa została przyjęta wbrew głosowi Polaków