PGE Toruń przyłączyła ponad 40 obiektów do sieci ciepłowniczej w 2020 roku

12 stycznia 2021, 17:00 Alert
PGE ciepłownictwo węzeł cielny
fot. Paweł Wyszomirski / PGE Energia Ciepła

PGE Toruń przyłączyła ponad 40 obiektów do sieci ciepłowniczej w 2020 roku. Połowa z nich to nowe obiekty, pozostałe to z kolei budynki właścicieli, którzy zdecydowali się korzystać z ciepła sieciowego – podaje CIRE.PL.

Ciepły Toruń

40 budynków o łącznym zapotrzebowaniu na ciepło 7,7 MWt przyłączonych zostało przez PGE Toruń do sieci ciepłowniczej w 2020 roku. W ciągu ostatnich pięciu lat toruńska spółka, należąca do PGE Energia Ciepła, przyłączyła do sieci ciepłowniczej 435 budynków, których łączna moc cieplna wyniosła blisko 60 MWt.

W 2020 roku do sieci ciepłowniczej zostały przyłączone m.in. Młyny III, należące do Urzędu Marszałkowskiego oraz Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, a także hala sportowa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i nowo wyremontowany basen. Przyłączenia nowych obiektów do sieci ciepłowniczej były możliwe również dzięki budowie sieci i przyłączy cieplnych na nowych terenach np. na osiedlu JAR czy na terenie po dawnym Tormięsie oraz na obszarze tzw. „Abisynii” (okolice ul. Przelot). Dlatego ciepło sieciowe mają już nowe wielorodzinne budynki mieszkalne na osiedlu JAR i przy Szosie Lubickiej i na Żwirki i Wigury oraz kamienice na Starówce i Bydgoskim Przedmieściu, w tym m.in. słynna odrestaurowana kamienica Zofijówka.

Właściciele przyłączonych kamienic, którzy zmienili sposób ogrzewania na ekologiczne ciepło sieciowe skorzystali z dofinansowania, w ramach prowadzonego przez PGE Toruń od 11 lat programu wsparcia likwidacji niskiej emisji na Starówce i na Bydgoskim Przedmieściu. Wysokość wsparcia, które otrzymali właściciele budynków, uzależniona jest od wielkości przyłączonej mocy i wynosi 300 zł/kW w przypadku przyłączenia tylko w zakresie potrzeb ciepłej wody użytkowej i 400 zł/kW, gdy przyłączenie dotyczy łącznie zapotrzebowania na ciepłą wodę i centralne ogrzewanie. Celem programu jest ochrona zabytkowych obiektów Torunia przed emisją zanieczyszczeń oraz poprawa jakości powietrza – czytamy na stronie CIRE.PL.

PGE Toruń zapowiada, że w 2021 roku nadal będzie rozbudowywać sieć ciepłowniczą i kontynuować prace nad nowymi rozwiązaniami doskonalącymi efektywność dostaw ciepła sieciowego.

CIRE.PL/Jędrzej Stachura

PGE zakończyła budowę pięciokilometrowej sieci ciepłowniczej w Toruniu