PGE Toruń zakończyła tegoroczne modernizacje sieci ciepłowniczej

15 października 2020, 16:30 Alert

Letnie modernizacje sieci ciepłowniczej i węzłów cieplnych w toruńskiej elektrociepłowni trwały od maja do września 2020 roku. W ramach tych prac zostały wymienione prawie trzy kilometry sieci ciepłowniczej, zamontowano kilkadziesiąt nowych indywidualnych węzłów cieplnych. PGE Toruń przyłącza do sieci ciepłowniczej kolejne budynki.

Logo PGE. Fot. BiznesAlertpl
Logo PGE. Fot. BiznesAlertpl

Sieć ciepłownicza i węzły

PGE Toruń podaje, że tegoroczne prace modernizacyjne sieci ciepłowniczej, polegające na wymianie sieci na nowe preizolowane i montażu węzłów indywidualnych, realizowane były w kilku rejonach Torunia: na osiedlu Na Skarpie, Przylesie, Starówce, Bażyńskich, Żwirki Wigury/Chełmińska, Bielanach i Bydgoskim Przedmieściu. Jednocześnie toruńska spółka budowała sieci ciepłownicze na nowych terenach (np. na ul. Przelot), które nie były dotąd objęte ciepłem sieciowym. Rozbudowa sieci ciepłowniczej prowadzona była również na osiedlu JAR, na którym położnym jest obecnie blisko 11 km nowych preizolowanych sieci ciepłowniczych (magistrali i przyłączy do budynków).

– Nowe preizolowane rurociągi, które stanowią już 60 procent wszystkich naszych sieci ciepłowniczych w Toruniu są wyposażone w instalacje alarmujące o wszelkich zakłóceniach w pracy. Dzięki systemowi alarmowemu możemy reagować z wyprzedzeniem, aby utrzymać ciągłość dostaw ciepła dla naszych odbiorców. Istotnym elementem modernizacji jest zamiana mniej efektywnych węzłów grupowych na indywidualne węzły cieplne. W tym roku blisko 100 nowych węzłów będzie zasilać naszych klientów, połowa z nich zastąpiła dotychczasowe mniej efektywne węzły, w tym tzw. grupowe. Te inwestycje w system ciepłowniczy doskonalą efektywność i bezpieczeństwo dostaw ciepła – mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Nowo zainstalowane węzły mają podwójną funkcję – będą zasilać budynki zarówno w centralne ogrzewanie, jak i w ciepłą wodę. Każdy z tych węzłów wyposażony jest w system telemetrii, umożliwiający zdalny odczyt parametrów tych urządzeń, zdalną regulację węzłów czy uzupełnianie wody w instalacjach grzewczych klientów. System telemetryczny przekazuje też informacje o miejscu zakłóceń pracy sieci i węzłów, dlatego można szybko i z wyprzedzeniem zdalnie reagować.

Toruńska spółka szacuje wartość wszystkich projektów modernizacyjno-inwestycyjnych realizowanych w 2020 roku na ponad 24 miliony złotych.

CIRE.PL/Jędrzej Stachura

PGE Energia Ciepła kończy sezon remontowy w krakowskiej elektrociepłowni