PGE wesprze Zgorzelec w walce o środki unijne

9 grudnia 2022, 10:00 Alert

PGE przygotowała dokumenty związane z objęciem obszaru zgorzeleckiego programem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla obszarów post kopalnianych i węglowych, jednak region ten będzie mógł liczyć na pieniądze dopiero w kolejnej perspektywie finansowania. Wynika to z przewidzianej daty zamknięcia Elektrowni Turów. 

Elektrownia Turów. Fot. Marcin Roszkowski
Elektrownia Turów. Fot. Marcin Roszkowski


Komisja Europejska zdecydowała, że w tej rundzie finansowania środki z FST mogą trafić jedynie do regionów, w których nastąpią wyłączenia bloków w elektrowniach węglowych przed 2030 rokiem. W elektrowni w Turowie wyłączenia jednostek wytwórczych planowane są po tym terminie.  W związku z tym region zgorzelecki będzie mógł starać się o środki z FST w kolejnej edycji tego funduszu i może liczyć na współpracę i pełne wsparcie ze strony Grupy PGE.

PGE w ostatnich dwóch latach aktywnie uczestniczyła w przygotowaniu niezbędnych dokumentów do procesu oceny przez KE.

Ponadto PGE opracowała i przekazała do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego szczegółowe informacje na temat siedmiu projektów, które mają wesprzeć realizację Planu Sprawiedliwej Transformacji województwa dolnośląskiego. Sześć z nich ma być zrealizowane na terenie powiatu zgorzeleckiego. Wszystkie projekty przygotowane przez PGE opiewają na kwotę blisko 5,5 mld zł. Na liście projektów znajdują się:

– Budowa elektrociepłowni w celu zabezpieczenia potrzeb cieplnych Bogatyni

– Budowa farm fotowoltaicznych;

– Budowa farm wiatrowych;

– Centrum Odkrywcze – nauka i historia Górnictwa Odkrywkowego i Transformacji Regionu – projekt edukacyjno-turystyczny z elementami rekultywacji terenu;

– Magazyn energii (bateryjny/chemiczny/fizyczny) – współpracujący z projektami OZE / wirtualną elektrownią;

– Program Wirtualna Elektrownia – wykorzystanie kompetencji IT;

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest funduszem dedykowanym obszarom, które musza ponieść największy koszt – zarówno finansowy jak i społeczny, transformacji energetycznej. Są to m.in. obszary pogórniczej działalności, pokopalniane czy lokalizacje dużych elektrowni czy emisyjnych zakładów przemysłowych. Środki te mają być przeznaczone na rozwój nowych, nieemisyjnych branż w danym regionie.

Polska Grupa Energetyczna/Mariusz Marszałkowski

PGE buduję jedną z najwiekszych farm słonecznych w Polsce