PGE chce rozmawiać o renegocjowaniu umów z PGG

5 stycznia 2021, 09:15 Alert
Logo PGE BiznesAlertpl
Logo PGE. Fot. BiznesAlertpl

Puls Biznesu poinformował, że Polska Grupa Energetyczna (PGE) odebrała w zeszłym roku tylko 70 procent węgla zakontraktowanego w Polskiej Grupie Górniczej (PGG). Największa spółka energetyczna w Polsce chce renegocjować umowy na 2020 i 2021 rok.

Zmiana warunków

Puls Biznesu podaje, że Polska Grupa Energetyczna chce zmiany warunków w umowie z Polską Grupą Górniczą. Chodzi zarówno o warunki na 2021 rok, jak i 2020 rok.

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Polska Grupa Górnicza i Tauron poinformowały, że prowadzą rozmowy o realizacji i rozliczeniach dostaw węgla w 2020 roku. Ta druga spółka wypowiedziała PGG umowę sprzedaży węgla zawartej 18 stycznia 2018 roku. Spółka podała tę informację w raporcie giełdowym 22 grudnia. Polska Grupa Górnicza poinformowała BiznesAlert.pl, że nie uznaje wypowiedzenia umowy przez Tauron z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu za skuteczne.

Warunki kontraktów wypowiedziała również Grupa Azoty. Spółka podała, że ograniczenie odbiorów węgla od 2022 roku jest związane ze zmianą systemu produkcji ciepła i energii z miału energetycznego na system zasilany innym paliwem, planowanymi inwestycjami w elektrociepłowniach ukierunkowanych na zmianę paliwa i poprawę ich sprawności oraz poprawą efektywności energetycznej w procesach technologicznych skutkujących mniejszym zużyciem ciepła.

Podobnie postąpił zarząd Elektrociepłowni Będzin. Przedstawiciele spółki dostarczyli PGG wypowiedzenie umowy o sprzedaży węgla, zawartej drugiego października 2017 roku.

EC Będzin podkreśliła, że pomimo wypowiedzenia kontraktu, z uwagi na wypracowane relacje i owocną współpracę, nadal wnioskuje do PGG o zmianę warunków w odniesieniu do cen rynkowych i ugodowe porozumienie stron.

Puls Biznesu/BiznesAlert.pl

Tauron i PGG rozmawiają o dostawach węgla pomimo sporu