PGE wybuduje cztery nowe farmy fotowoltaiczne na Mazowszu i Podlasiu

28 czerwca 2022, 14:00 Alert

Polska Grupa Energetyczna Energia Odnawialna ogłosiła budowę kolejnych farm fotowoltaicznych, które mogą zapewnić energię dla 8000 gospodarstw domowych. Tym razem Spółka inwestuje na Mazowszu i Podlasiu.

Fotowoltaika. Fot. Polska Grupa Energetyczna
Fotowoltaika. Fot. Polska Grupa Energetyczna

PGE buduje cztery nowe farmy fotowoltaiczne

Polska Grupa Energetyczna Energia Odnawialna zbuduje cztery nowe farmy fotowoltaiczne na Mazowszu i Podlasiu. Inwestycja ma zostać zakończona w pierwszym kwartale 2023 roku, a łączna moc farm może osiągnąć 20 GWh, co może pokryć zapotrzebowanie na energię 8000 tysięcy gospodarstw domowych. PGE wybuduje farmy na wydzierżawionych gruntach prywatnych w powiecie grajewskim i łosickim.

Dwie instalacje to PV Gutki 1 i PV Gutki 2 będą mieć planowaną moc sześciu megawatów, natomiast PV Huszlew 1 pięć, oraz PV Huszlew 2 osiem megawatów mocy. Farmy powstaną z paneli monokrystalicznych, które są najbardziej wydajne i efektywne. Panele są zdolne produkować energię nawet przy niskim naświetleniu, a ich sprawność szacuje się na poziomie 18-20 procent.

Jest to część projektu PGE Energia Odnawialna, który zakłada budowę farm fotowoltaicznych o mocy około 260 MW. Największym projektem jest instalacja o mocy 153 MW, składającą się dwóch farm – PV Jeziórko 1 i PV Jeziórko 2.

PGE Energia Odnawialna/Maria Andrzejewska

Buk: Należy zreformować system handlu emisjami CO2