font_preload
PL / EN
Alert PAP 16 maja, 2018 godz. 13:45   
REDAKCJA

Wzrost cen CO2 będzie widoczny w przyszłorocznych wynikach PGE

pge siedziba gdańsk Fot. BiznesAlert

Obserwowany od końca ubiegłego roku wzrost cen uprawnień do emisji CO2 będzie widoczny w wynikach PGE w przyszłym roku – poinformował w środę wiceprezes PGE Emil Wojtowicz.

„W pierwszym kwartale realizowaliśmy kontrakty zawarte przez 2017 rok, trochę przez 2016 rok. Gdy kontrakty były zawierane, CO2 było kupowane po cenach 25-30 zł (za tonę – PAP Biznes). Wzrost, który widzimy w tym roku, czy od końca ubiegłego roku jeszcze się bardzo nie pokaże w tym roku, ruszył gdy wiele energii było sprzedane i wiele CO2 było kupione. Wzrost, który widzimy w tym roku będzie na pewno widoczny w roku przyszłym” – powiedział Wojtowicz podczas telekonferencji.

Dodał, że w kolejnych kwartałach tego roku tendencje związane z kosztami CO2 mogą być podobne jak w pierwszym kwartale. Wojtowicz zauważył, że rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 wpływają na wzrost cen energii.

PGE podwyższyła swoje oczekiwania co do zrealizowanej średniorocznej ceny hurtowej energii w tym roku. Spodziewa się, że wyniesie ona 171-173 zł/MWh wobec 170-172 zł/MWh, które spółka przewidywała w marcu, przy okazji publikacji wyników za 2017 rok.

Polska Agencja Prasowa