PGNiG chce otworzyć biuro handlujące LNG na rynkach międzynarodowych

19 maja 2016, 14:48 Alert

(Polska Agencja Prasowa)

Gazowiec Al Nuaman w Świnoujściu. Fot. Gaz-System
Gazowiec Al Nuaman w Świnoujściu. Fot. Gaz-System

PGNiG do końca roku chce być gotowy do uruchomienia biura zajmującego się handlem LNG na rynkach międzynarodowych – poinformował Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ds. handlowych.

“Do końca roku chcemy być gotowi do uruchomienia biura tradingowego, handlującego LNG na rynkach międzynarodowych” – powiedział dziennikarzom wiceprezes, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Nie podał jednak lokalizacji, w jakiej miałoby powstać biuro.

BiznesAlert.pl informował, że według ośrodka ICIS polskie PGNiG ogłosiło przetarg na pięć dostaw LNG do terminala w Świnoujściu.Podczas prezentacji wyników finansowych  za I kw. br., Prezes PGNiG, Piotr Woźniak potwierdził, że Grupa PGNiG rozważa zamówienie 5 ładunków LNG na zasadach spot w okresie czerwiec – lipiec 2016 r.

Prezes spółki powiedział, że dostawy LNG w ramach kontraktów spot mają odpowiedzieć na pytanie czy będą one konkurencyjne w stosunku do gazu z Rosji, dostarczanego systemem rurociągów.

Co więcej 17 maja br., Grupa PGNiG poinformowała o zakończeniu 13 maja, etapu przyjmowania ofert na czerwcowe dostawy spotowe LNG do Terminalu w Świnoujściu. Obecnie spółka prowadzi ich analizę.