Model cyfrowy złoża w Wielkopolsce pozwolił zwiększyć efektywność wydobycia PGNiG

3 czerwca 2020, 19:00 Alert

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakończyło wiercenie i testy otworu eksploatacyjnego Paproć-66H w gminie Nowy Tomyśl. Planowane wydobycie roczne tylko z tego odwiertu wyniesie ok. 45 mln m sześc. gazu ziemnego wysokometanowego. Poprawa wydajności nastąpiła dzięki programowi Cyfrowe Złoże, który pozwolił na wybór efektywniejszego rozwiązania produkcyjnego.

Odwiert. Fot. PGNiG
Odwiert. Fot. PGNiG

Otwór Paproć 66-H został zaprojektowany w oparciu o cyfrowy model złoża. W pierwotnej wersji było brane pod uwagę wykonanie 3 odwiertów. Po analizie z wykorzystaniem Cyfrowego Złoża specjaliści z Oddziału Geologii i Eksploatacji PGNiG zdecydowali się na wariant jednego odwiertu horyzontalnego. Dzięki niemu wydajność odwiertu wzrosła około pięciokrotnie więcej od średniej wydajności odwiertów pracujących na tym złożu. Wzrósł także stopień sczerpania złoża oraz efektywność ekonomiczna całego projektu.

– W segmencie poszukiwania i wydobycia przykładamy szczególną wagę do efektywności poszukiwań i zagospodarowania złóż. Efekt prac na złożu Paproć po raz kolejny pokazuje, jak pomocne przy tym jest zastosowanie nowoczesnych narzędzi cyfrowych typu digital oilfield. Pozwalają nam dokładniej przeanalizować różne scenariusze zagospodarowania danego złoża. To przekłada się na optymalizację wydatków inwestycyjnych i operacyjnych oraz optymalizację zużycia energii – mówi Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Otwór Paproć-66H został wykonany w ramach koncesji nr 102/94 na wydobycie gazu ziemnego ze złoża Paproć, w miejscowości Boruja Kościelna, w gminie Nowy Tomyśl, w powiecie nowotomyskim. Jest pierwszym otworem horyzontalnym wykonanym na złożu Paproć. Całkowita długość otworu wyniosła 3105 m, a jego całkowita głębokość to 2612 m.

PGNiG/Bartłomiej Sawicki

Wykorzystać dobrze to, co jest. Cyfrowe złoże PGNiG (RELACJA)