Gazprom chce wiercić w Iranie. PGNiG dalej się waha

29 stycznia 2018, 09:00 Alert
Odwiert

Gazprom z Rosji nie waha się i zamierza rozwijać wydobycie gazu w Iranie. Polacy nadal nie zdecydowali, a na ich wahanie może mieć wpływ niepewna polityka USA.

Gazprom inwestuje

Rosyjski Gazprom podpisał memorandum o porozumieniu z Iranem w sprawie badań rozwoju wydobycia na złożach Farzad A, Farzad B, North Pars i Kisz. Rosjanie są zainteresowani pracami na tamtejszych koncesjach. Owoce badań poznamy w marcu tego roku.

W grudniu 2017 roku Gazprom podpisał mapę drogową realizacji projektów w Iranie oraz memorandum w sprawie projektu LNG. W listopadzie Gazprom i irański NIOC podpisały szereg umów o współpracy w sektorze gazu.

PGNiG się waha

Tymczasem polskie PGNiG nadal nie podjęło decyzji o wydobyciu ze złoża Soumar w Iranie. Pierwotnie spółka informowała, że do rozstrzygnięcia może dojść w połowie 2017 roku, jednak do tego nadal nie doszło.

PGNiG i NIOC podpisały 5 listopada 2016 roku w Teheranie list intencyjny w sprawie współpracy na złożu ropy naftowej Soumar. Zasoby geologiczne złoża Soumar wynoszą ok. 475 mln baryłek ropy naftowej.

Wstępne szacunki zasobów złoża Soumar wynoszą 14,8 mln m3 ropy naftowej. Wstępna koncepcja zakłada odwiercenie 9 odwiertów. Szacowane nakłady w zależności od przyjętej finalnej koncepcji mogą wynosić od 63 do 114 mln USD – informowało PGNiG.

Porozumienie nuklearne

BiznesAlert.pl, jako pierwszy w Polsce informował rok temu, że powodem mogło być ryzyko nałożenia nowych sankcji USA wobec Iranu. W 2015 roku doszło do porozumienia nuklearnego, które pozwoliło na częściowe zniesienie obostrzeń wobec Teheranu. Otworzyło to inwestorom wrota do Iranu. Chociaż Amerykanie mówią obecnie o konieczności renegocjacji układu o zniesieniu części sankcji wobec tego kraju, to Irańczycy odrzucają tę możliwość.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Iran kusi Polskę. Spółki zachowują ostrożność