PGNiG podsumowuje piętnaście lat na parkiecie warszawskim

23 września 2020, 17:15 Alert
Siedziba PGNiG. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Siedziba PGNiG. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

W ciągu 15 lat od giełdowego debiutu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ponad trzykrotnie zwiększyło swoje przychody i jest drugą pod względem kapitalizacji spółką notowaną w Warszawie. Zwrot z inwestycji w akcje PGNiG od momentu oferty publicznej przekroczył 90 procent – informuje koncern.

Stabilność finansowa i akcjonariusze

– PGNiG udowadnia, że można połączyć troskę o bezpieczeństwo energetyczne kraju ze wzrostem wartości spółki dla akcjonariuszy. Konsekwentnie realizujemy oba te cele i na obu polach odnosimy sukcesy. Spółka dywersyfikuje źródła zaopatrzenia w gaz, śmiało wchodzi w nowe segmenty rynku energetycznego, a jednocześnie dba o swoją stabilność finansową i dzieli się zyskiem z akcjonariuszami – skomentował Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG.

PGNiG zadebiutowało 23 września 2005 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółka od razu weszła do indeksu największych spółek WIG20, a jej kapitalizacja w pierwszym dniu notowań wyniosła 22,5 mld zł. Piętnaście lat później rynek wycenia PGNiG na 26,8 mld zł, a więc o ponad cztery miliardy złotych więcej niż w dniu debiutu (kapitalizacja spółki na zamknięciu notowań 22 września 2020 roku).

W tym czasie przychody PGNiG wzrosły ponad trzykrotnie – z 12 do 42 mld złotych, a skumulowany zysk netto wyniósł 28,4 mld zł, z czego 10,4 mld zł trafiło do akcjonariuszy w formie dywidendy.

W komunikacie koncernu czytamy, że pod względem kapitalizacji zajmuje on drugie miejsce na GPW i jest najwyżej wycenianą spółką przemysłową. 20 sierpnia 2020 roku Grupa PGNiG opublikowała rekordowe wyniki za drugi kwartał i pierwsze półrocze. Pod względem wskaźników EBIT i EBITDA, które w pierwszym półroczu wyniosły odpowiednio 7,65 mld zł i 9,35 mld zł – były to najlepsze półroczne wyniki kiedykolwiek opublikowane przez polską spółkę notowaną na GPW.

– Akcje PGNiG są po prostu dobrą inwestycją – podsumował Jerzy Kwieciński. – Dziękuję akcjonariuszom i inwestorom za okazane nam zaufanie i zaangażowanie w rozwój Grupy Kapitałowej PGNiG. Liczę, że inwestycje w walory spółki nadal będą przynosić Wam wymierne korzyści – powiedział prezes Kwieciński w okolicznościowym filmie opublikowanym na profilach spółki w mediach społecznościowych.

PGNiG opublikowało film podsumowujący 15 lat na giełdzie:

PGNiG/Jędrzej Stachura

PGNiG wydłuża wyłączność na zakup spółki Tauron Ciepło do końca listopada