PGNiG uruchamia małe LNG na Litwie. Cel to rynek Europy Środkowo-Wschodniej

1 kwietnia 2020, 12:00 Alert

PGNiG ogłasza rozpoczęcie odbioru i przeładunków LNG w nadbrzeżnej stacji w porcie w Kłajpedzie na Litwie. Umowa PGNiG-Klaipedos Nafta weszła w życie w kwietniu. Daje Polakom wyłączne prawo do użytkowania tej stacji.

FSRU w Kłajpedzie. fot. kn.lt
FSRU w Kłajpedzie. fot. kn.lt

– Stacja odbioru i przeładunku LNG w Kłajpedzie wyposażona jest w pięć zbiorników o łącznej pojemności 5 tys. m sześc. (2250 ton) gazu skroplonego. Posiada dwa stanowiska do załadunku autocystern lub ISO-kontenerów, które mogą być używane jednocześnie. Nabrzeże stacji pozwala nie tylko na odbiór LNG z jednostek pływających, ale także na jego załadunek. Dzięki temu stacja może być wykorzystana do bunkrowania statków napędzanych silnikami na gaz skroplony – podaje PGNiG.

– Jestem przekonany, że nasze kompetencje w zakresie handlu i operacji LNG małej skali pozwolą PGNiG skutecznie rozwijać rynek tego paliwa na Litwie, Łotwie i w Estonii – ocenia prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. – Wspólnie z naszymi partnerami będziemy starali się zintensyfikować jego rozwój, co da szansę na bardziej konkurencyjne ceny i umożliwi szerokie wykorzystanie LNG przez klientów w krajach bałtyckich, północno-wschodniej Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej — podkreślił Darius Šilenskis, prezes Klaipedos Nafta.

Klaipedos Nafta jest m.in. operatorem pływającego terminala regazyfikującego i magazynującego LNG zacumowanego w Kłajpedzie oraz położonej u wejścia do portu nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali. W 2019 roku litewska spółka zorganizowała przetarg na wyłączne użytkowanie stacji przez 5 lat. Oferta PGNiG została uznana za najkorzystniejszą i spółki podpisały stosowną umowę w listopadzie 2019 roku – czytamy w depeszy PGNiG.

PGNiG/Wojciech Jakóbik