PGNiG i Krakowski Park Technologiczny chcą dodać energii startupom

13 kwietnia 2021, 18:00 Alert

Akcelerator KPT ScaleUP pomoże w poszukiwaniach i selekcji startupów, których innowacyjne projekty można zastosować w PGNiG. Najlepsze z nich otrzymają wsparcie finansowe i eksperckie oraz szansę na przeprowadzenie pilotażowych wdrożeń – informuje spółka.

fot. PGNIG Centrala

Współpraca przy innowacjach

PGNiG określiło swoje wyzwania technologiczne, według których KPT ScaleUP prowadzi rekrutację. Startupy starające się o udział w akceleracji muszą w ramach naboru zgłosić autorskie rozwiązanie. Akcelerator działający w ramach Krakowskiego Parku Technologicznego oferuje najlepszym bezzwrotną dotację z PARP w wysokości do 200 tys. zł, a także półroczny program wsparcia, na który składa się m.in. doradztwo ekspertów i szkolenia. W tym czasie mają one szansę na rozwój swojego rozwiązania podczas współpracy z dużą firmą – zaznacza PGNiG.

– Możliwość przeprowadzenia pilotażu bezpośrednio w firmie zainteresowanej projektem to bezcenne doświadczenie zarówno dla startupu, jak i dla PGNiG, które stale poszukuje innowacyjnych rozwiązań. Udział w programach akceleracyjnych pozwala nam precyzować nasze oczekiwania wobec poszukiwanych innowacji. Jesteśmy zadowoleni w efektów takiej współpracy – w ciągu minionego roku przeprowadziliśmy cztery interesujące pilotaże – powiedział Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju. – Dzięki takim programom jak KPT ScaleUP jako przedstawiciele przemysłu możemy być bliżej startupów, a startupy zyskują szansę na bliską współpracę z branżowymi ekspertami mogącymi pomóc rozwinąć ich projekt. Korzyści są obustronne – dodał.

– Podstawowym mechanizmem działania KPT ScaleUP jest tworzenie przyjaznej przestrzeni do współpracy między młodymi spółkami technologicznymi a doświadczonymi, renomowanymi firmami reprezentującymi industrialne branże. Dochodzi do spotkania śmiałego, nowatorskiego pomysłu z ekspercką i rynkową wiedzą. W efekcie startupy dowiadują się, jak ulepszyć swój produkt, technologię czy usługę, a duża firma może ulepszyć swoje procesy biznesowe czy produkcyjne – wyjaśniła Angelika Popławska, kierowniczka projektu KPT ScaleUP. – Oba zespoły pracują bezpośrednio ze sobą, odbywają szereg merytorycznych spotkań, a startupy mogą testować swoje pomysły bezpośrednio w fabrykach, zakładach czy magazynach udostępnianych im przez przemysłowych partnerów – dodała.

KPT ScaleUP jest kolejnym programem akceleracji startupów, w który zaangażowało się PGNiG. Od ponad roku współpracuje z rzeszowskim akceleratorem IDEA Global HugeTech. Oba działają w ramach rządowego programu Scale Up współfinansowanego z funduszy europejskich. Wcześniej wraz z Fundacją Startup Hub Poland PGNiG realizowało projekt wsparcia dla zagranicznych startupów działających w Polsce. Własną aktywność związaną z akceleracją startupów prowadzi pod marką InnVento – czytamy w komunikacie PGNiG.

PGNiG/Jędrzej Stachura

Majewski: PGNiG nie wyklucza zakupu gazu na spocie od Gazpromu po 2022 roku