PGNiG chce wykorzystać LNG do dekarbonizacji gospodarki polskiej

20 maja 2020, 11:45 Alert
Pierwsza dostawa LNG do Polski w ramach długoterminowego kontraktu PGNIG z Cheniere Energy fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Pierwsza dostawa LNG do Polski w ramach długoterminowego kontraktu PGNIG z Cheniere Energy fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

PGNiG przewiduje wzrost zużycia gazu, który zostanie zaspokojony przez importowany skroplony gaz ziemny (LNG) – powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński w rozmowie z agencją Reuters.

Rosja, USA i Katar

Polska energetyka zmniejsza zależność od węgla kamiennego. Zmniejsza także zależność od gazu z Rosji na rzecz importowanego LNG, w tym z USA i Kataru. – Epidemia koronawirusa może przyspieszyć transformację energetyczną, ponieważ firmy, które przechodzą ten proces, znalazły się w jeszcze trudniejszej sytuacji, a działania w tych firmach będą musiały być realizowane szybciej niż początkowo planowano. Myślę, że rynek LNG nie zmniejszy się w tym roku pomimo pandemii. Wpływ pandemii będzie raczej krótkotrwały – głównie w drugim i trzecim kwartale – powiedział prezes.

Jako podparcie dla argumentacji prezesa PGNiG, Reuters podaje za Polskim Sieciami Elektroenergetycznymi dane dotyczące produkcji energii elektrycznej za pierwsze półrocze tego roku. Produkcja energii z gazu zimnego wzrosła w tym okresie o prawie 27 procent rok do roku, a w elektrowniach gazowych spadła o 23 procent w pierwszym kwartale tego roku.

Kwieciński powiedział, że PGNiG otrzymało dostawy LNG na podstawie umów z Katarem i USA zgodnie z planem, niezależnie od pandemii koronawirusa. Kwieciński dodał także, że firma była w kontakcie ze swoimi amerykańskimi partnerami w sprawie harmonogramu budowy terminali LNG. Nie podał jednak szczegółów.

Reuters/Bartłomiej Sawicki

Kwieciński: PGNIG nie wyklucza przejęć w ciepłownictwie