Roszada w PGNiG i Lotos. Biometan czeka na nowego mecenasa

3 marca 2021, 07:15 Alert

Roszada na stanowisku wiceprezesa PGNiG na razie nie wpłynie na program rozwoju biometanu. Artur Cieślik z Grupy Lotos zastąpi Jarosława Wróbla, który trafi do spółki z Gdańska. Wróbel był odpowiedzialny za ten program.

Jarosław Wróbel. Fot. PGNiG
Jarosław Wróbel. Fot. PGNiG

Cieślik, podobnie jak Wróbel, jest uznawany za poplecznika prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, który chciałby dokonać przejęcia PGNiG. Wcześnie obejmował funkcję szefa strategii i rozwoju Lotosu. Jarosław Wróbel został wiceprezesem Lotosu do spraw inwestycji i innowacji.

– Trwa procedura wyboru na stanowisko wiceprezesa zarządu PGNiG. Po uzupełnieniu składu, zarząd niezwłocznie podejmie decyzję w sprawie powierzenia działań związanych z rozwojem rynku biometanu jednemu ze swoich członków. Na tę chwilę nie możemy udzielić informacji na temat ewentualnej zmiany założeń programu biometanowego – tłumaczy PGNiG w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl.

PGNiG chciał budować sieć franczyzowych biometanowni i tworzyć rynek tego paliwa wraz z Towarową Giełdą Energii. Polska Spółka Gazownictwa należąca do jego grupy nie rezygnuje z planów biometanowych. – Mając na uwadze wyzwania czekające Polskę w oparciu o długofalową politykę Unii Europejskiej tzw. Europejski Zielony Ład, czyli m.in. założenie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz priorytet w wytwarzaniu energii z Odnawialnych Źródeł Energii PSG już od wielu lat analizuje możliwości technologiczne i regulacyjne dotyczące poszerzenia funkcjonalności infrastruktury gazowej o zdolność do transportu gazu ziemnego z domieszką innych gazów, przede wszystkim wytworzonych ze źródeł OZE tj. biometanu, wodoru oraz syntetycznego gazu ziemnego – informowała PSG.

PGNiG/Polska Spółka Gazownictwa/Wojciech Jakóbik

Wróbel: Biometan może dać kilkanaście tysięcy miejsc pracy (ROZMOWA)