PGNiG chce obniżki ceny gazu od Gazpromu od początku listopada 2021 roku

28 października 2021, 13:30 Alert
Zakład przetwórstwa gazu fot.Gazprom
Zakład przetwórstwa gazu fot.Gazprom

28 października PGNiG złożyło do koncernów PAO Gazprom i OOO Gazprom Export pismo modyfikujące wniosek o renegocjację ceny kontraktowej gazu dostarczanego przez Gazprom na podstawie kontraktu jamalskiego złożony pierwszego listopada 2020 roku, zmieniające datę żądania na pierwszy listopada 2021 roku. 

Spółka zastrzega, że wniosek ten może być traktowany jako osobne żądanie renegocjacji ceny kontraktowej. Wskazanie nowej daty wejścia w życie renegocjowanej ceny w ramach ww. wniosku związane jest ze skalą zmian rynkowych, które miały miejsce w ostatnich kilkunastu miesiącach, jak również bezprecedensowymi notowaniami cen gazu ziemnego. Powyższe może skutkować ewentualną zmianą ceny z mocą wsteczną od dnia pierwszego listopada 2021 roku.

Pierwszego listopada 2020 roku PGNiG złożył wniosek o renegocjacje warunków dostaw gazu od Gazpromu. Każda ze stron w ramach kontraktu może wnosić o renegocjacje kontraktów raz na trzy lata. PGNIG wnioskował rok temu o obniżenie cen gazu dostarczanego do Polski. Gazprom w tamtym czasie odpowiedział również wnioskiem o renegocjacje ceny, jednak rewidującą ją w górę.

Kontrakt jamalski na dostawy gazu od Gazpromu kończy się pod koniec grudnia 2022 roku.

PGNIG/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Energetyczne macki Rosji sięgają głębiej niż do magazynów niemieckich