PGNiG planuje kupić udziały w nowych złożach w Norwegii

18 października 2017, 17:30 Alert

W tym lub w przyszłym roku PGNiG planuje kupić nowe udziały w złożach gazu w Norwegii  – powiedział prezes spółki Piotr Woźniak podczas III Kongresu Energetycznego we Wrocławiu.

fot. Statoil/Ole Jørgen Bratland

PGNiG gotowy do akwizycji w każdej chwili

– PGNiG może kupić udziały w złożach w Norwegii, aby zwiększyć wydobycie – powiedział Woźniak i dodał, że możliwość takiej transakcji jest obecnie „rozpatrywana”.

– Zbadaliśmy rynek i mamy zdolności finansowe. Jesteśmy gotowi podpisać umowę w dowolnym momencie – powiedział Wożniak dziennikarzom.

Spółka prowadzi rozmowy, dzięki który ma pozyskać kolejne obszary koncesyjne, aby w 2022 r. osiągnąć wielkość wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym na poziomie co najmniej 2,5 mld m sześc. gazu rocznie.

Baza surowcowa dla Baltic Pipe

PGNiG wydobyło w Norwegii już 2,14 mld m sześc. gazu ziemnego i prawie 2,2 mln ton ropy naftowej. Wielkość zasobów wydobywalnych PGNiG w Norwegii to 78 mln boe.

Grupa PGNiG obecna jest w tym kraju poprzez spółkę zależną PGNiG Upstream Norway, która posiada obecnie udziały w 18 koncesjach. PGNiG wydobywa gaz i ropę naftową ze złóż Skarv, Vilje, Morvin, Vale, Gina Krog. Wydobycie ze złoża Gina Krog rozpoczęło się na przełomie czerwca i lipca 2017 r. Trwają również prace nad zagospodarowaniem złóż Storklakken i Snadd, z których wydobycie rozpocznie się w roku 2020.

Założenia Baltic Pipe

PGNiG wydobywany w Norwegii gaz chce przesyłać do Polski poprzez Korytarz Norweski, którego elementem jest Baltic Pipe. Ten gazociąg ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na Szelfie Norweskim Morza Północnego.

Przepustowość rury ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie. Celem jest uruchomienie połączenia przed końcem 2022 r., kiedy wygasa kontrakt jamalski. Projekt Korytarza Norweskiego, a więc połączenia Szelfu Norweskiego poprzez Danię z polskim wybrzeżem, zakłada budowę pięciu elementów:
• budowę po duńskiej stronie „spinki” (tie-in) do norweskiego systemu przesyłowego na Morzu Północnym, która połączy Danię z Norwegią i umożliwi przesył surowca;
• rozbudowę istniejącej zdolności przesyłowej w Danii z zachodu na wschód;
• budowę połączenia gazowego między Polską a Danią (Baltic Pipe);
• budowę tłoczni gazu;
• rozbudowę polskiego systemu przesyłowego.

Jakóbik: Dekada PGNiG w Norwegii. W 2022 roku Polacy mogą mieć gaz tańszy od Niemców

Reuters/BiznesAlert.pl