PGNiG startuje w kolejnym wyścigu o złoża Norwegii

10 września 2018, 07:15 Alert

Zainteresowanie norweskimi złożami gazu i ropy nie maleje. Do norweskiego Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii wpłynęły wnioski od firm naftowych o przyznanie kolejnych pozwoleń na poszukiwania i wydobycie ropy i gazu na norweskim szelfie kontynentalnym. Wśród zainteresowanych jest PGNiG Upstream Norway, spółka należąca do Grupy PGNiG.

Platforma wydobywcza na złożu Gina Krog. Fot. PGNiG
Platforma wydobywcza na złożu Gina Krog. Fot. Ole Jørgen Bratland/Statoil

Duże zainteresowanie złożami w Norwegii

Do 4 września spółki naftowe zainteresowane udziałem w tegorocznej rundzie licencyjnej APA (Awards in Predefined Areas) musiały przedłożyć wnioski potwierdzające chęć otrzymania koncesji bądź udziałów w nowych złożach. Rząd Norwegii w 2003 roku wprowadził tzw. rundy licencyjne APA (Awards in Predefined Areas) dotyczące dobrze rozpoznanych i dojrzałych obszarów na Morzu Północnym, Morzu Norweskim oraz Morzu Barentsa. Prace eksploatacyjne mają służyć maksymalizacji już dostępnego potencjału i wykorzystaniu już istniejącej infrastruktury wydobywczej.

– Fakt, że spółki naftowe wykazują tak duże zainteresowanie eksploracją na norweskim szelfie kontynentalnym, jest ważny dla przyszłego tworzenia wartości, zatrudnienia i dochodów państwa z największego i najważniejszego przemysłu w Norwegii. Dlatego jestem bardzo zadowolony, że również w tym roku otrzymaliśmy dużą liczbę wniosków od szerokiego grona firm – mówił norweski minister ds. ropy naftowej i energii Kjell-Børge Freiberg.

Liczba wnioskodawców i całkowita liczba wniosków są prawie tak wysokie, jak w zeszłorocznej rekordowej rundzie licencyjnej, kiedy tożsamych wniosków było 39.

– Przewidywalne i stabilne warunki ramowe oraz aktywna polityka licencyjna to dwa ważne, główne filary polityki naftowej rządu. Duże zainteresowanie rundami licencyjnymi w ciągu ostatnich kilku lat pokazuje, że rządowa polityka naftowa przynosi pożądany efekt – kontynuuje minister Freiberg.

Runda licencyjna 2018, Norweski Dyrektoriat Ropy Naftowej. Fot. npd.no

Runda licencyjna 2018, Norweski Dyrektoriat Ropy Naftowej. Fot. npd.no

Rozstrzygnięcie w przyszłym roku

Obszar w ramach rundy APA zostaje poszerzony, gdy wzrasta wiedza na temat geologii w rejonach objętych pracami badawczymi. Wstępnie zdefiniowany obszar został znacznie rozszerzony zarówno na Morzu Norweskim, jak i na Morzu Barentsa.

Runda APA 2018 została ogłoszona 9 maja 2018 roku. Celem ministerstwa jest przyznanie nowych licencji produkcyjnych w ogłoszonych obszarach na początku 2019 roku. Koncesje udzielane w ramach APA dotyczą obszarów dojrzałych lub takich, gdzie trwają poszukiwania, które mają na celu zapewnienie maksymalnego wykorzystania inwestycji w platformach i innych elementów infrastruktury.

Poza PGNiG Upstream Norway swoje wnioski przedłożyły: Aker BP, Norske Shell, Capricorn Norge, Chrysaor Norge, Concedo, ConocoPhillips Skandinavia, DEA Norge, DNO Norge, Dyas Norge, Edison Norge, Eni Norge, Equinor Energy, Faroe Petroleum Norge, Idemitsu Petroleum Norge, Ineos E&P Norge, INPEX Norge, Lime Petroleum, Lundin Norway, M Vest Energy, MOL Norge, Neptune Energy Norge, OKEA , OMV (Norge), Pandion Energy, Petrolia NOCO, Point Resources, Repsol Norge, RN Nordic Oil, Skagen44, Source Energy, Spirit Energy Norge, Suncor Energy Norge, Total E&P Norge, Tyr Exploration, VNG Norge, Wellesley Petroleum, Wintershall Norge.

Polskie spółki w Norwegii

PGNiG posiada w Norwegii udziały w 20 koncesjach. Wydobycie gazu i ropy naftowej odbywa się obecnie ze złóż Skarv, Vilje, Morvin, Vale oraz Gina Krog. PGNiG prowadzi również prace nad zagospodarowaniem złóż Skogul i Aerfugl. W pierwszym półroczu 2018 roku norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii zatwierdziło plany PGNiG dotyczące tych koncesji. Rozpoczęcie wydobycia ze złóż Skogul i Aerfugl jest planowane na 2020 rok.

Zasoby wydobywalne ropy i gazu w ramach koncesji, w których udziały posiada PGNiG, wynoszą ok. 83 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej). Od rozpoczęcia produkcji w 2012 r. PGNiG wydobyło w Norwegii 2,14 mld m sześc. gazu i prawie 2,2 mln ton ropy naftowej.

Polska spółka wydobywa obecnie 0,5 mld m sześc. gazu rocznie, a po 2022 roku chce zwiększyć wydobycie do 2,5 mld m sześc. rocznie. Wydobywany przez siebie gaz planuje wówczas przesyłać gazociągiem Baltic Pipe, który ma połączyć Polskę poprzez Danię z norweskim systemem przesyłowym.

W Norwegii zaangażowana jest także Grupa Lotos, która tym razem nie znalazła się wśród firm zgłaszających zainteresowanie udziałami w nowych złożach. Lotos posiada w Norwegii udziały w 28 koncesjach. Zasoby wydobywalne (kategoria 2P) ropy naftowej i gazu ziemnego w ramach norweskich koncesji, w których udziały posiada Lotos, wynoszą ok. 36 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej). To ponad 1/3 wszystkich zasobów węglowodorów Grupy Kapitałowej Lotos. Wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej odbywa się obecnie ze złóż Atla, Vale, Skirne i Heimdal w obszarze Heimdal, a także ze złóż Sleipner Ost i Vest, Loke oraz Gungne w obszarze Sleipner.

Podczas niedawanej konferencji wynikowej spółki za pierwsze 6 miesięcy tego roku prezes PGNiG Piotr Woźniak powiedział, że w zakresie nabycia koncesji na wydobycie gazu w Norwegii spółka liczy na podjęcie decyzji do końca roku. Na uwadze ma 5 koncesji, spośród których bliżej jej do nabycia jednej.

Norweski Dyrektoriat Ropy Naftowej/ Bartłomiej Sawicki