Nowe akwizycje PGNiG mają dać Baltic Pipe więcej gazu

21 września 2020, 11:45 Alert

PGNiG zwołało konferencję prasową poświęconą nowej inwestycji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym mającej zwiększyć ilość gazu do dyspozycji Polaków.

Flaga Norwegii. Źródło: Pixabay
Flaga Norwegii. Źródło: Pixabay

Chodzi o przejęcie przez PGNiG od spółki córki Shell, Norske-Shell udziałów w dwóch złożach na czterech koncesjach w Norwegii w północnej części Morza Północnego: Kvittebjorn (6,45 procent) i Valemon (3,225 procent). Operatorem obu złóż jest norweski Equinor, a PGNiG zostaje udziałowcem.

– Dzięki temu przejęciu wydobycie węglowodorów, a chodzi zarówno o gaz i ropę naftową, przez naszą spółkę znacząco wzrośnie – powiedział prezes Jerzy Kwieciński. Przypomniał, że PGNiG chciało osiągnąć wydobycie w Norwegii w wysokości 0,7 mld m sześc. w 2021 roku. Dzięki nowym akwizycjom sięgnie 0,9 mld m sześc. bo wydobycie roczne nowych złóż ma sięgnąć 200 mln m sześc. rocznie. – To złoża produkcyjne, więc już jest prowadzone tam wydobycie. To przede wszystkim gaz – tłumaczył Kwieciński. Ten gaz będzie mógł być w przyszłości pompowany przez Baltic Pipe.

Wydobycie z szelfu norweskiego ma wzrosnąć o 45 procent w 2021 roku. PGNiG potwierdza, że chce osiągnąć wydobycie w wysokości co najmniej 2,2 mld m sześc. rocznie, a więc zbliżyć się do zakładanych 2,5 mld m sześc. rocznie w 2026 roku, które miałyby potem trafić do gazociągu Baltic Pipe. – Jeśli będą jeszcze inne ciekawe złoża, koncesje do przejęcia, nie wykluczamy uczestnictwa w nich – dodał prezes PGNiG.

– Jeżeli ta umowa zostanie zatwierdzona przez stronę norweską, PGNiG będzie posiadać 32 koncesje na szelfie norweskim. W tej chwili mamy ich 28 – podsumował Kwieciński. – Wszystko po to, by jak najwięcej gazu płynęło przez gazociąg norweski o planowanej przepustowości 10 mld m sześc. rocznie od października 2022 roku.

Prezes PGNiG został także zapytany o umowy gazowe na dostawy gazu uzupełniające przepustowość Baltic Pipe o zasoby poza kontrolą tej firmy. Powiedział, że rozmowy na ten temat trwają i spółka będzie informowała o ewentualnych rozstrzygnięciach.

Wojciech Jakóbik

Kwieciński: Polska chce realizować Europejski Zielony Ład, ale potrzebuje gazu