PGNiG OD dostało prawie 2,5 mld złotych rekompensaty za zamrożenie taryf na gaz

2 sierpnia 2022, 17:30 Alert

Największy detaliczny sprzedawca gazu, PGNiG Obrót Detaliczny otrzymało we wtorek 2,495 mld zł na poczet rekompensaty za zamrożenie taryfowych cen gazu – poinformowało we wtorek PGNiG. Łącznie od 7 marca spółka otrzymała już 5,323 mld zł z tego tytułu.

Siedziba PGNiG. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Siedziba PGNiG. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Rekompensaty dla PGNiG OD

– Zarząd spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo informuje, że spółka zależna PGNiG Obrót Detaliczny otrzymała w dniu 2 sierpnia 2022 roku transze w łącznej wysokości 2,495 mld zł z tytułu rekompensaty z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu – poinformowało PGNiG w wtorkowym komunikacie. Dodano, że w okresie od 7 marca do 2 sierpnia br. PGNiG Obrót Detaliczny otrzymało łącznie 5,323 mld zł z tytułu rekompensaty.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych wyklucza możliwość podwyższenia stawek taryfowych gazu w 2022 roku Przewiduje, że ceny paliw gazowych zostaną zamrożone na poziomie cen zawartych w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu – PGNiG OD, ustalonej na okres 1 stycznia – 31 grudnia 2022 roku. Rozszerzyła też listę podmiotów uprawnionych do skorzystania z taryf.

Ustawa przewiduje także, że sprzedawcom gazu do odbiorców objętych taryfami będzie przysługiwać wypłacana z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny rekompensata – różnica między faktyczną ceną zakupu a ceną sprzedaży według taryfy. W przypadku PGNiG OD to różnica między cenami cennikowymi na 1 stycznia 2022 roku a jego taryfą.

PGNiG/Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński

PGNiG OD otrzymało rekompensatę za zamrożenie taryf gazowych