Dane PGNiG potwierdzają, że uciekło spod noża

29 lipca 2022, 18:00 Alert

Szacunkowe dane finansowe PGNiG z drugiego kwartału i pierwszego półrocza 2022 roku pokazują, że spółka uniknęła bankructwa dzięki pożyczkom, które sięgnęły już razem 15,7 mld zł.

Konferencja prasowa PGNiG. Fot. Michał Perzyński
Konferencja prasowa PGNiG. Fot. Michał Perzyński

PGNiG podaje w danych, że jego zadłużenie z tytułu kredytów, obligacji i leasingu z końcem drugiego kwartału 2022 roku sięgnęło 15,7 mld złotych. To wzrost o 6,5 mld zł od końca pierwszego kwartału 2022 roku.

– Poziom zadłużenia GK PGNiG spowodowany jest wyższym zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy, będącym konsekwencją zakupów gazu po znacząco wyższych cenach oraz koniecznością uzupełniania depozytów zabezpieczających transakcje giełdowe i finansowe związane z instrumentami pochodnymi – tłumaczy spółka.

BiznesAlert.pl informował 29 sierpnia, że PGNiG dostało zgodę rządu na pożyczkę w PKO SA wartą 4,8 mld złotych dzięki gwarancjom przyznanym w celu walki z kryzysem energetycznym podsycanym przez Gazprom. PGNiG handlując gazem na giełdzie musi wpłacać depozyty będące określonym procentem wartości tego towaru. Rekordowe ceny oznaczają konieczność wpłacania rekordowych sum zagrażających płynności tej firmy. Gwarancje rządu uchroniły ją przed bankructwem. Podobny los spotkał między innymi niemiecki Uniper.

Wojciech Jakóbik

PGNiG prawie zbankrutowało przez Gazprom, ale ocaliło je zabezpieczenie warte 4,8 mld zł