PGNiG podpisze umowę o ewentualnym udziale w prywatyzacji na Ukrainie

12 października 2020, 09:30 Alert
PGNiG tt
Źródło: Twitter/PGNiG

Podczas wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie ma zostać podpisana umowa dotycząca ewentualnego udziału Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w procesie prywatyzacyjnym ukraińskich aktywów.

Współpraca gospodarcza

Umowa ma zostać podpisana w obecności prezydenta Dudy podczas jego trzeciego dnia pobytu na Ukrainie. – Umowa PGNiG, która otwiera drogę polskiej spółce do udziału w prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego na Ukrainie – poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP).

– Podpisanie tej umowy to będzie bardzo ważne otwarcie takiej właśnie możliwości w porozumieniu między PGNiG a aktywami państwowymi Ukrainy. Następnie PGNiG będzie sprawdzało opłacalność formy tego uczestnictwa własnościowego – powiedział Krzysztof Szczerski.

Poza umowami spółek energetycznych, dojdzie również do podpisania umowy o współpracy portów w Gdańsku i Odessie.

Umowa została podpisana

PGNiG poinformowało w poniedziałek popołudniu, że zawarło umowę o zachowaniu poufności, która umożliwi spółce ewentualny udział w procesie prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego. Porozumienie zobowiązuje PGNiG do zachowania w poufności przekazywanych jej wrażliwych informacji dotyczących ukraińskich aktywów państwowych przeznaczonych do prywatyzacji.

– Ewentualny udział PGNiG w procesie prywatyzacji branży energetycznej na Ukrainie to szansa na wzmocnienie współpracy pomiędzy naszymi krajami i wspólne budowanie bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy. Jestem przekonany, że dzięki naszemu doświadczeniu i kompetencjom, moglibyśmy stać się dla strony ukraińskiej wartościowym partnerem – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG.

Polska Agencja Prasowa/Mariusz Marszałkowski

Aktualizacja: 12.10.2020, godz. 13:15