PGNiG spodziewa się decyzji UOKiK w sprawie fuzji z Orlenem w pierwszym kwartale przyszłego roku

25 listopada 2021, 12:45 Alert
Siedziba PGNiG. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Siedziba PGNiG. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

PGNiG spodziewa się decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację z PKN Orlen w pierwszym kwartale 2022 roku – poinformował wiceprezes PGNIG ds. finansowych Przemysław Wacławski.

– Kryzys energetyczny i wysokie ceny węglowodorów życia nam nie ułatwiają, natomiast bezpośredniego wpływu na sam proces nie mają. Jesteśmy w trakcie prac przygotowawczych do połączenia, czekamy na decyzję UOKiK, gdzie zostały złożone wnioski o koncentrację. Spodziewamy się tych decyzji w pierwszym kwartale 2022 roku – powiedział Przemysław Wacławski podczas czwartkowej telekonferencji prasowej.

W środę prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował PAP Biznes, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta liczy na finalizację ustaleń dotyczących koncentracji PGNiG i Orlenu w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy. Zaznaczył, że urząd dokonał pewnych ustaleń, które wymagają przedyskutowania ze stronami postępowania.

– Pozyskaliśmy już informacje z rynku, wiemy jak wyglądają udziały na poszczególnych rynkach właściwych. Wiemy jakie są stanowiska przedsiębiorców działających na tym rynku, ale także innych regulatorów, w tym prezesa URE. Jesteśmy na etapie kiedy zwróciliśmy uwagę na pewne elementy, które wymagają absolutnie wyjaśnienia i mamy nadzieję, że w ciągu tych najbliższych kilku tygodni, być może dwóch, trzech miesięcy będziemy mogli finalizować ustalenia i przedstawić również opinii publicznej jak wyglądają postępy i decyzje regulatora w tym zakresie – powiedział w środę PAP Biznes prezes Chróstny.

W październiku PGNiG zgłosiło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zamiar koncentracji polegającej na połączeniu PGNiG i PKN Orlen. W maju Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG. Umowa dotyczy rekomendowanego scenariusza konsolidacji, zgodnie z którym akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych tych spółek obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami Orlenu. Jak wówczas podano, połączenie jest najprostszym i najszybszym prawnym rozwiązaniem możliwym do zastosowania w tej transakcji, który umożliwi szybką i pełną integrację aktywów i biznesów oraz maksymalizację efektów synergii z połączenia.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński