Woźniak: Konkurencja była niegrzeczna. PGNiG zaopiekował się jej klientami

21 listopada 2018, 11:30 Energetyka
Maciej Woźniak

Podczas konferencji wynikowej za dziewięć miesięcy 2018 roku wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak zdradził dane na temat sprzedaży gazu w Polsce. Okazuje się, że zmiany na rynku umożliwiły firmie przejęcie ponad 50 tysięcy klientów konkurencji.

Cała sprzedaż gazu grupy zwiększyła się o 5,9 procent – powiedział Woźniak. – Sprzedaliśmy 11,9 mld m sześc., przez te dziewięć miesięcy. To ponad 600 mln m sześć. więcej niż w porównywalnym okresie w zeszłym roku, co pokazuje stabilny wzrost tego rynku w Polsce.

– Zawarliśmy 13 umów biletowych, które objęły 0,41 mld m sześć. gazu – powiedział menadżer. Jego zdaniem pokazuje to część rynku, która dotąd nie była zabezpieczona zapasami obowiązkowymi wprowadzonymi na mocy ustawy im poświęconej.

Powiedział także o sprzedaży awaryjnej, tzw. rezerwowej. Woźniak zdradził, że wskutek zejścia z rynku niektórych firm PGNiG przejęło jego klientów. – Zaopiekowaliśmy się 56,6 tysiącami klientów – powiedział. – Zanim te firmy straciły płynność, były w postępowaniu o odebranie koncesji. Te firmy zachowywały się niegrzecznie – powiedział Woźniak. Jego zdaniem dochodziło do oszustw podczas sprzedaży umów, z podszywaniem się pod innych sprzedawców włącznie.