PGNiG testuje nerwy Gazpromu

9 maja 2016, 15:15 Energetyka

– PGNiG planuje rozpoczęcie w czerwcu dostaw gazu LNG do Świnoujścia w ramach kontraktów krótkoterminowych spot – powiedział na konferencji wynikowej Prezes PGNiG, Piotr Woźniak. Koncern zamierza przetestować czy cena spot dostaw LNG może być konkurencyjna do gazu rosyjskiego sprowadzanego gazociągami. Prezes Woźniak nie chciał jednak zdradzać szczegółów na obecnym etapie.

fot. Polskie LNG

– Grupa PGNiG rozważa zamówienie 5 ładunków LNG na zasadach spot w okresie czerwiec – lipiec 2016 r. – podkreślił Prezes PGNiG Piotr Woźniak. Prezes spółki powiedział, że dostawy LNG w ramach kontraktów spot mają odpowiedzieć na pytanie czy będą one konkurencyjne w stosunku do gazu z Rosji, dostarczanego systemem rurociągów. – Zależy to od wielkości wolumenu oraz warunków dostaw, i to właśnie chcemy przetestować – powiedział Piotr Woźniak.

Prezes Woźniak, podkreślił także, że nie powinno być problemów z użytkowaniem terminalu już w czerwcu. – Wierzymy, że wszystkie pozwolenia na użytkowanie terminalu LNG już są lub niewiele brakuje by je wszystkie uzyskać. Przypomnę, że pod koniec zeszłego miesiąca, Wojewoda Zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie dla Terminalu LNG w Świnoujściu – Powiedział Prezes PGNiG.

Możliwe, że dostawy LNG w ramach kontraktów spot mogą być elementem rozpoczętej na początku tego roku analizy zwiększenia dostaw LNG do Polski i inwestycji w Baltic Pipe oraz tzw. Korytarz Norweski. – Bierzemy pod uwagę dwie możliwości. Pierwsza zakłada dostawy gazu z naszych norweskich koncesji, druga zaś to rozwój dostaw LNG. W ciągu najbliższego pół roku będziemy znali, która opcja jest najbardziej rokująca. W tej chwili większe nadzieje daje kierunek norweski, a więc wykorzystanie naszych aktywów na Morzu Północnym – mówił w marcu Prezes PGNiG, Piotr Woźniak.