PGNiG jest prawie gotowe do udziału w krajowym rynku biometanu

11 sierpnia 2020, 13:15 Alert

„Rzeczpospolita” informuje, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zamierza pozyskać ponad miliard metrów sześciennych biometanu do 2026 roku.

Organizacja, przyłączanie i biometan

W czerwcu PGNiG ujawniło plany związane z biometanem. Wiceprezes Jarosław Wróbel zapowiadał wówczas, że PGNiG od przyszłego roku zamierza zapraszać biogazownie do programu na zasadzie franczyzy, oferując inwestorom organizację rynku, przyłączenie do sieci i zbyt produkowanego biometanu.

„Rzeczpospolita” podaje, że spółkę interesują też długoterminowe umowy zakupu biometanu i współpraca z podmiotami posiadającymi instalacje o wydajności 3,5 – 4,5 mln m sześc. rocznie. Wiceprezes Wróbel powiedział, że PGNiG chce współpracować z ponad 250 biometanowniami i pozyskać w ten sposób ponad miliard metrów sześciennych biometanu do 2026 roku.

Według informacji „Rzeczpospolitej”, PGNiG jest na ostatnim etapie opracowywania założeń dotyczących udziału grupy w krajowym rynku biometanu i działania te znajdą się w aktualizowanej właśnie strategii spółki, która ma zostać opublikowana w czwartym kwartale 2020 roku.

Rzeczpospolita/Jędrzej Stachura

PGNiG odkryło nowe złoże gazu na Podkarpaciu