Sekściński: PGNiG liczy na wodór szary i niebieski. Powinniśmy być neutralni technologicznie

3 września 2020, 12:00 Energetyka

GNiG upatruje szanse w zakresie wodoru szarego i niebieskiego. Powinniśmy mieć maksymalnie neutralni technologicznie – ocenił Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju zajmujący się programem wodorowym tej firmy.

Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju, mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach o wykorzystaniu wodoru w Polsce. Poparł użycie wodoru niebieskiego z gazu i szarego z rafinerii.

– PGNiG będzie beneficjentem regulacji sprzyjających rozwojowi gospodarki wodorowej. W 2005 roku weszła nowelizacja prawa energetycznego. Od tego czasu mamy 6 GW lądowych farm wiatrowych, a łącznie mamy ponad 10 GW OZE. Fotowoltaika rozwija się między innymi dzięki atrakcyjnym regulacjom, programom i dofinansowaniom jak Program „Mój Prąd” – wyliczał prezes Sekściński.

Jego zdaniem można analogicznie spojrzeć na rozwój gospodarki wodorowej, jeśli powstaną warunki regulacyjne tak jak stworzono je dla segmentu OZE. – PGNiG upatruje szanse w zakresie wodoru szarego i niebieskiego. Powinniśmy być maksymalnie neutralni technologicznie – ocenił. Sekściński wyraził nadzieję, że kiedyś magazyn gazu w Kosakowie może posłużyć do składowania wodoru wytwarzanego w polskiej energetyce wiatrowej na Morzu Bałtyckim.

Opracował Wojciech Jakóbik