PGZ sprzedała w 2017 sprzęt wart 800 mln złotych. To wzrost o niemal połowę

9 stycznia 2018, 10:15 Alert
Krab haubica
Fot. PGZ

Przez ostanie 12 miesięcy Polska Grupa Zbrojeniowa odnotowała wobec 2016 r. ponad 43-proc. wzrost eksportu – poinformowała we wtorek PGZ. Firma sprzedała w ubiegłym roku za granicę produkty za ok. 800 mln zł.

„Wynik, który udało się osiągnąć w roku 2017 jest niewątpliwie sukcesem, na który zapracowały wszystkie podmioty z Grupy. Należy oczywiście zaznaczyć, że nieoceniony wkład w wypracowany wynik wniosła pomoc Ministerstwa Obrony Narodowej, wspólnie z którym prezentowaliśmy się na wielu prestiżowych targach zbrojeniowych. Tak było między innymi w Azji oraz na Bliskim Wschodzie, które to regiony malują się dla nas jako najbardziej perspektywiczne rynki w ciągu najbliższych kilku lat” – ocenił, cytowany w komunikacie spółki, członek zarządu PGZ Maciej Lew-Mirski.

Przypomniał, że z powodu zaszłości z minionych lat na wielu chłonnych rynkach, jak Malezja czy Indie opinia o polskim przemyśle obronnym nie jest najlepsza. „To kolejne stające przed nami wyzwanie i wierzę, że prowadzone przez nas już dzisiaj działania nakierowane na poprawę tego stanu rzeczy już wkrótce przyniosą widoczne i wymierne rezultaty” – podkreślił Lew-Mirski.

Grupa poinformowała, że w 2016 r. udało się zrealizować eksport za blisko 560 mln zł oraz zabezpieczyć kontrakty na ponad 860 mln zł. Rok 2017 przyniósł blisko 798 mln zł ze zrealizowanych umów oraz 1,25 mld zł z zabezpieczonych porozumień.

„W ciągu dwóch lat Grupie udało się podwoić zarówno ilość, jak i wartość zidentyfikowanych projektów eksportowych. Obecnie PGZ prowadzi ponad 500 projektów eksportowych o łącznej wartości ok. 50 miliardów złotych. Są wśród nich zarówno porozumienia na kompletne systemy uzbrojenia, takie jak armatohaubice +Krab+ czy karabinki MSBS +Grot+, ale także pakiety modernizacyjne dla wyposażenia proweniencji wschodniej czy też udział w łańcuchach dostaw międzynarodowych potentatów w sektorze bezpieczeństwa” – wyjaśniono.

Polska Grupa Zbrojeniowa jest jednym z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek z branż: obronnej, stoczniowej, nowych technologii. Roczne przychodny Grupy to 5 mld zł.

W oferencie PGZ znajdują się m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem „Poprad” i radarem „Soła”; przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe „Grom” i „Piorun”; kołowy transporter opancerzony „Rosomak”; samobieżny moździerz „Rak” czy system artyleryjski z samobieżną armatohaubicą „Krab”.

Polska Agencja Prasowa