PGZ przejmie operatora strategicznej infrastruktury teleinformatycznej

29 marca 2017, 16:00 Alert
Cybersieć Internet

Prawie rok temu zapowiedziano przejęcie państwowego operatora telekomunikacyjnego Exatel przez państwową Polską Grupę Zbrojeniową. Obecnie w środowisku telekomunikacyjnym mówi się, że ma się to stać już dzisiaj. 

Już prawie rok temu Polska Grupa Energetyczna (PGE) – państwowy gigant energetyczny i Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ – państwowa spółka zbrojeniowa podległa Ministerstwu Obrony Narodowej) podpisały list intencyjny zapowiadający zmiany właścicielskie w Exatelu, operatorze usług telekomunikacyjnych dla biznesu i administracji. Konkretnie miały one polegać na przejęciu Exatela i włączeniu go w struktury PGZ. Jak informowała wówczas PGE, przewidywano współpracę obu firm przez kilka najbliższych miesięcy.

Będzie to ciekawe wzbogacenie aktywów PGZ. Exatel świadczy bowiem usługi wielu jednostkom administracji publicznej, w tym centralnym. Do jego klientów należą między innymi Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policja. Dlatego narodził się pomysł przejęcia firmy przez PGZ, aby ściślej związać ją z resortami siłowymi.

W kontekście transakcji pada też kwota ponad 300 milionów złotych. Na razie nie udało nam się potwierdzić tych informacji w PGZ. Anonimowe źródła potwierdzają jednak, że najważniejsza informacja, dotycząca zamiaru przejęcia, jest aktualna.

Trwają negocjacje dotyczące konkretnych warunków transakcji. Przy czym szczegóły negocjacji są oczywiście objęte umową o zachowaniu poufności. Poza tym obie strony zasłaniają się tajemnicą przedsiębiorstwa i poufnością danych.

Mieczysław Starkowski