Państwo Islamskie chce stworzyć jednolitą armię w Afganistanie i Pakistanie

30 lipca 2015, 08:15 Alert
ISIS
Bojownicy ISIS.

(IbTimes/Patrycja Rapacka)

Amerykańskie media informują, że prawdopodobnie Państwo Islamskie ma w swoich planach stworzenie wielkiej zjednoczonej armii terrorystów w Afganistanie i Pakistanie. Kolejnym celem PI będą ataki w Indiach. Informacja o zamierzeniach mają pochodzić z dokumentów grup terrorystycznych, które są rozpowszechniane wśród plemion w Pakistanie.

Dokument składający się z 32 stron został napisany w języku urdu. Zawiera cenne informacje o tym, że rekrutacja do struktur Państwa Islamskiego bije rekordy, jeśli chodzi o ilość chętnych do przyłączenia się do terrorystycznej wojny. Dokument został udostępniony przez obywatela Pakistanu, powiązanego z talibami.

Przetłumaczona wersja dokumentu miałaby być poddana recenzji trzech funkcjonariuszy wywiadu USA, którzy stwierdzili, że dokument jest autentyczny. Raport z doniesień został opublikowany przez USA Today.

Operacyjny dokument informuje, że ISIS planuje zjednoczyć dziesiątki odłamów pakistańskich i afgańskich talibów w jedną armię, która ma rozpocząć masowe ataki w Indiach. Przygotowania są w toku. Celem wszelkich działań ISIS – według dokumentu – jest dążenie do „konfrontacji z Ameryką”.

Bruce Riedel, pracujący dla Brookings Institution stwierdził jednoznacznie, że ataki ISIS w Indiach zagrażają stabilności w regionie i mogą podnieść rangę społeczeństwa islamskiego w tym kraju. „Ataki w Indiach to Święty Gral Azji Południowej dla dżihadystów” – powiedział Riedel cytowany przez USA Today.