Piechociński: W 2014 roku zostało sprzedanych w Polsce 20,4 tys. szt. paneli fotowoltaicznych

17 września 2014, 14:00 Energetyka

Rynek fotowoltaiczny w Polsce dopiero się kształtuje, jednak jego rozwój przebiega w sposób bardzo dynamiczny. Duże zainteresowanie fotowoltaiką pojawiło się w ciągu ostatnich czterech lat.

– Jeszcze w 2007 roku, według wyników pierwszego badania rynku fotowoltaicznego, przeprowadzonego przez Instytut Energetyki Odnawialnej, na krajowym rynku fotowoltaiki funkcjonowało zaledwie 6 firm, wśród nich 4 producentów oraz jedynie 2 firmy oferujące kompleksową usługę montażu instalacji wraz z jej rozruchem – napisał na swym blogu wicepremier Janusz Piechociński, minister gospodarki.

W oparciu o przytoczone przez niego dane aktualnie odnotowano działalność 225 firm w branży fotowoltaicznej w Polsce.

– Według najnowszych danych Instytutu Energetyki Odnawialnej, w roku 2013 zostało sprzedanych w Polsce 20,4 tysiąca sztuk paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy około 5,1 MWp – stwierdza dalej wicepremier. – Część z nich już zainstalowano i oddano do użytku. W I kwartale 2014 roku powstało 2,4 MWp nowych instalacji PV.

Piechociński powtarza za Instytutem Energetyki Odnawialnej, że około 85% z nich to instalacje on grid – przyłączone do sieci elektroenergetycznej.

– Obecnie łączna moc instalacji fotowoltaicznych wynosi 6,6 MWp, podczas gdy na koniec 2013 roku łączna moc wynosiła 4,2 MWp, a w samym 2013 roku powstało zaledwie 0,6 MWp – twierdzi wicepremier. – W roku 2013 obroty na rynku wyniosły około 4,4 mln złotych. Wiąże się to ze spadkiem dynamiki powstawania nowych inwestycji fotowoltaicznych.

– Jednak biorąc pod uwagę tylko pierwszy kwartał roku 2014 można oszacować, iż obroty sięgają już ponad 18 mln zł – kończy Janusz Piechociński.

Źródło: Blog Janusza Piechocińskiego