Pierwsze czytanie noweli OZE w tym miesiącu

18 października 2017, 13:57 Energetyka
#ważne sejm polska legislacja

Na III Kongresie Energetycznym we Wrocławiu miała miejsce konferencja prasowa, na której minister energii Krzysztof Tchórzewski odpowiadał na pytania dziennikarzy.

Problemem transport, nie wydobycie

Na pytanie jaka ilość węgla w ciągu kilkunastu miesięcy może trafić do Polski w ramach importu na potrzeby konsumentów, minister odpowiedział: – Problem tkwi w dowozie węgla. Kilkaset tysięcy ton węgla leży w Bogdance. Nie ma zatem problemu z wydobyciem – polega on na tym, że pod koniec roku zbiegły się w Polsce działania inwestycyjne. Zamknięte z powodu remontów linie kolejowe powodują następne problemy.

„Inwestycje drogowe i kolejowe, które są tak zaawansowane, spowodowały, że firmy transportowe muszą dostarczyć ogromne ilości tłucznia na budowy. Na dodatek remontowane linie kolejowe są wyłączone z tego transportu. Z tego powodu sporo węgla czeka do wywiezienia np. z kopalni w Bogdance” – powiedział Tchórzewski na briefingu prasowym podczas III Kongresu Energetycznego we Wrocławiu.

Jego zdaniem jest kwestią kilku tygodni, by sytuacja wróciła do normy i wtedy zaległości transportowe zostaną odrobione.”Osobną kwestią jest fakt, że wielu konsumentów i przedsiębiorców z obawy, że mogą być problemy z węglem zaopatrzyła się w niego niejako na zapas. Ankieta we wschodnich województwach Polski potwierdziła, że konsumenci nakupili węgla na półtora roku” – dodał szef resortu energii.

Przypomniał, że węgiel dla odbiorcy indywidualnego w ponad połowie jest importowany zza wschodnich granic m.in. z Białorusi, Ukrainy czy Rosji.

„Z powodu manewrów wojskowych na Białorusi również były utrudnienia transportowe, bo przewożono tak sprzęt wojskowy i setki tysięcy żołnierzy” – ocenił Tchórzewski.

Problemy z dostawami przez Zapad 17

Dodał, że węgiel konsumpcyjny dla ludności pochodzi w około 50 proc. z importu: – W większości jest to kierunek rosyjski, a ostatnie wydarzenia natury politycznej również zakłócało transport – przykładem są ćwiczenia Zapad 17 na Białorusi. W tej chwili jednak sytuacja wraca do normy.

Dywidendy

Tchórzewski odniósł się także do polityki dywidendowej: – Na dzisiaj dywidendy są minimalizowane. Odbijać się to będzie nie tylko na samych spółkach skarbu państwa, ale również na akcjonariuszach. Chcemy budować wartość firmy, a nie wypłacać pieniądze. Polityka taka powoduje, że akcje naszych spółek idą w górę – powiedział.

Rynek mocy

Na konferencji padło pytanie o rynek mocy, który zaakceptowała Komisja Europejska. – Nie mamy jeszcze podpisanych dokumentów, ale mamy zrozumienie po stronie Komisji. Pierwsze czytanie w przyszłym tygodniu w sejmie i to już przesądzone. Musimy się jeszcze dogadać w kwestii interkonektorów i granicznej wymiany energii. Efekty będą znane w przyszłym tygodniu.

Energia z gazu

Minister Energii wyjaśniał też rolę gazu w przyszłym miksie energetycznym: – To nie jest gospodarka planowana, więc ostateczny udział gazu w miksie nie jest nam znany. Ostatecznych rachunków dokonają firmy. Ważne jest to, by osiągnąć pewien poziom emisji i produkcji energii, by zaspokoić nasz rynek.

OZE

Na konferencji padło też pytanie o odnawialne źródła energii i planów ministerstwa na przyszłoroczne aukcje OZE: – Prowadzimy z Komisją rozmowy, zależy nam, by uchwalić nowelizację ustawy o OZE, która wpisałaby się w nasze ustalenia z Komisją Europejską. W tym miesiącu pierwsze czytanie noweli OZE. Nie mogę zdradzić więcej szczegółów – zakończył.

AKTUALIZACJA: godz. 18:00, 18.10. 2017

Polska Agencja Prasowa/BiznesAlert.pl