Dziadzio: Będziemy w stanie wydobywać gaz ze złóż, które wydawały się być na wyczerpaniu

27 czerwca 2022, 16:00 Energetyka

Dzisiejsza infrastruktura pozwala nam na wydobycie takich ilości, jakie wydobywamy obecnie, ale dzięki działaniom PGNiG jesteśmy w stanie z dotychczasowych złóż, które wydawały się być już na wyczerpaniu, a wciąż mają potencjał – powiedział Piotr Dziadzio, Główny Geolog Kraju.

Piotr Dziadzio podsekretarz stanu, główny geolog kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa. Fot. gov.pl.
Fot. gov.pl.

Wydobycie gazu w Polsce

– Posiadamy infrastrukturę przesyłową, posiadamy również magazyny gazu, dzięki którym możemy magazynować gaz na zimę. Dzisiaj mamy napełnione magazyny w ponad 96 procentach, czyli około 3 mld m sześc. gazu. Planujemy rozbudować je do większych wolumenów. Drugim elementem jest rozwój poszukiwania gazu ziemnego w Polsce. Mamy sporo niezagospodarowanych złóż. Potencjał wydobywczy szacowany jest od 90 do 140 mld m sześc. gazu. Rocznie wydobywamy około czterech miliardów metrów sześciennych – przypomniał Piotr Dziadzio.

– Optymalizacja wydobywcza realizowana przez PGNiG pozwala na zwiększenie wolumenów gazu w dotychczasowych zasobów. Zgodnie z dotychczasowymi badaniami, teoretyczne wzrosty wynikające z optymalizacji już dały dodatkowe kilkanaście miliardów metrów sześc. gazu. Liczymy, że będzie tego jeszcze więcej. Pozytywnie działa tutaj proces digitalizacji materiałów. Dzisiejsza infrastruktura pozwala nam na wydobycie takich ilości, jakie wydobywamy obecnie, ale dzięki działaniom PGNiG jesteśmy w stanie z dotychczasowych złóż, które wydawały się być już na wyczerpaniu, a wciąż mają potencjał. To pozwoli na dodatkowe kilka lat wydobycia z tych samych miejsc – dodał.

Opracowali Mariusz Marszałkowski i Michał Perzyński