Parkiet: Piotr Naimski może wrócić do rządu, by dokończyć atom

11 sierpnia 2022, 06:30 Alert

Według informacji Parkietu były pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski może wrócić do rządu w roli opiekuna energetyki jądrowej.

Piotr Naimski, b. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Źródło: PERN
Piotr Naimski, b. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Źródło: PERN

– Z informacji okołosejmowych i rządowych dowiadujemy się, że dotychczasowy opiekun projektu jądrowego Piotr Naimski zdymisjonowany z funkcji pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej może powrócić do rządu, ale w innej roli. Dla Naimskiego szykowana jest funkcja w resorcie klimatu jako pełnomocnik resortu ds. energetyki jądrowej – czytamy w parkiecie. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa pytana przez Parkiet o taką możliwość odparła, że decyzja w tej sprawie należy do ministra Naimskiego.

Piotr Naimski został odwołany ze stanowiska pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Nadzorował pracę Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Gaz-Systemu oraz Polskich Elektrowni Jądrowych. Zastąpił go Mateusz Berger kojarzony z premierem Mateuszem Morawieckim. Polska miała w tym roku wybrać partnera technologicznego atomu oraz przedstawić model finansowania tak, aby budowa pierwszego reaktora ruszyła w 2026 roku i skończyła się w 2033 roku. Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę 6-9 GW atomu do 2043 roku.

Parkiet/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nie ma Piotra Naimskiego, będzie atom albo dwa, albo więcej