Zawistowski: O giełdzie energii przypominamy sobie, gdy zaczynają rosnąć ceny

17 listopada 2021, 10:30 Energetyka
Prezes Towarowej Giełdy Energii Piotr Zawistowski na konferencji EuroPOWER 2021. Fot. Aleksander Tretyn
Prezes Towarowej Giełdy Energii Piotr Zawistowski na konferencji EuroPOWER 2021. Fot. Aleksander Tretyn

Towarowa Giełda Energii sprawia, że informacja na rynku jest bardziej transparentna. Znika nam ona z radaru, skupiamy się na dużych elementach infrastruktury, przypominamy sobie o niej, gdy coś się dzieje, na przykład zaczynają rosnąć ceny energii – powiedział prezes Towarowej Giełdy Energii Piotr Zawistowski na konferencji EuroPower 2021.

Prezes TGE na EuroPower 2021

.- Towarowa Giełda Energii sprawia, że informacja na rynku jest bardziej transparentna. Giełda jest częścią infrastruktury rynku, prowadzimy obrót certyfikatami lub gwarancjami pochodzenia. Znika nam ona z radaru, skupiamy się na dużych elementach infrastruktury, przypominamy sobie o niej, gdy coś się dzieje, na przykład zaczynają rosnąć ceny energii. Jest to efekt gry rynkowej, której nie prowadzi giełda, tylko uczestników rynku – powiedział Piotr Zawistowski.

.- Giełda staje się też elementem polityki państwa polegającej na  wsparciu rozwoju energetyki odnawialnej. Jesteśmy w kontakcie z regulatorami rynku. Dyskusja o roli rynku gazu będzie miała duże znaczenie w przyszłości. Coraz trudniej będzie nam rozmawiać o energii elektrycznej, zamiast tego będziemy mówić o energii, w tym gazie, wodorze i energii elektrycznej. Obserwu – podkreślił prezes Towarowej Giełdy Energii.

Opracował Michał Perzyński