Piotrowski: Decyzja o budowie elektrowni jądrowej ma być podjęta w styczniu

14 grudnia 2017, 09:45 Alert
Andrzej Piotrowski
Andrzej Piotrowski, fot. Ministerstwo Energii

Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, według wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego decyzję dotyczącą budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rząd ma podjąć w styczniu.

Według „DGP” wczoraj w Ministerstwie Energii odbywały się rozmowy dotyczące przyszłości polskiej energetyki jądrowej i sposobu finansowania elektrowni, a w Sejmie posiedzenie zespołu ds. energetyki jądrowej. Wiceminister Piotrowski zwrócił uwagę, że zdanie „pozytywnie patrzymy na atom” z exposé premiera Mateusza Morawieckiego to pierwszy taki sygnał od czasu exposé Jarosława Kaczyńskiego. – Plany, które jesteśmy już praktycznie gotowi przedstawić rządowi, zmierzające do podjęcia finalnej decyzji o budowie siłowni jądrowej, znalazły wstępną aprobatę premiera, choć to nie kończy dyskusji rządu. Ale do powiedzenia „tak” atomowi już krok. To rozwiązanie dla Polski niezbędne – powiedział cytowany przez „DGP Andrzej Piotrowski.

Z informacji „DGP” wynika, że przygotowany przez ME model finansowania pierwszej elektrowni jądrowej wyklucza kontrakty różnicowe i kredyty bankowe.

Wiceminister Piotrowski potwierdził, że jeśli decyzja rządu w sprawie realizacji programu atomowego podjęta będzie w styczniu, rozpatrywana będzie produkcja zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej. – Mówimy tu o dwóch równoległych przedsięwzięciach. Jedno to budowa dużej energetyki jądrowej, drugie to małe reaktory wysokotemperaturowe – powiedział cytowany przez „DGP” Piotrowski.
Dziennik Gazeta Prawna