Piotrowski: Przemysł chce aktywnie uczestniczyć w polskim projekcie jądrowym

4 października 2016, 14:03 Atom
atom energetyka jądrowa

– Polski Rząd przykłada duże znaczenie do udziału polskiego przemysłu w krajowym projekcie jądrowym i już teraz wspiera naszych przedsiębiorców w kooperacji z tą branżą – powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski, który przewodniczył misji firm zainteresowanych rozwijaniem współpracy z kanadyjskim przemysłem jądrowym. Wizyta miała miejsce 28 września 2016 r.

Celem misji była prezentacja oferty kanadyjskim przedsiębiorstwom w ramach targów kanadyjskiego przemysłu jądrowego pn. Supplier Day odbywających się w Toronto. Organizatorem targów była kanadyjska Izba Przemysłu Jądrowego OCI. Uczestniczyły w nich podmioty branżowe z USA, Argentyny, Chin, Japonii oraz Europy.

W programie misji znalazły się również bilateralne spotkania i wizyty w kanadyjskich przedsiębiorstwach, z którymi polskie firmy mogą nawiązać lub rozwinąć współpracę.

Przedstawiciele polskiego przemysłu spotkali się również z przedstawicielami kanadyjskiego rządu prowincji Ontario. W trakcie spotkania omówili perspektywy rozwoju dalszej współpracy Polski i Kanady w obszarach energetycznych: ropy, gazu, energetyki jądrowej – również w obszarach przemysłowych i naukowych oraz czystych technologii węglowych.

***

W misji wzięła udział grupa 14 polskich przedsiębiorstw przemysłowych: Dolnośląska Fabryka Maszyn Energetycznych, Electrum, Fabryka Armatury Przemysłowej, Instytut Spawalnictwa, Klimat Solec, KMW Engineering, Olmex, PUP Gotech, Rockfin, Zamkon, Vistra, 4 Valves System. Wspomniane firmy posiadają doświadczenie w sektorze jądrowym lub rozważają rozpoczęcie kooperacji z tą branżą.