PIT-Radwar dostarczy przeciwlotnicze zestawy rakietowe

17 grudnia 2015, 11:30 Bezpieczeństwo

W środę, w obecności sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego, została podpisana umowa pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a PIT-Radwar SA na dostawę dla Sił Zbrojnych RP „Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych – Poprad” (SPZR Poprad).


W imieniu Inspektoratu Uzbrojenia umowę podpisał I zastępca szefa IU płk Piotr Imański, stronę Wykonawcy reprezentowali członek zarządu Janusz Wieczorek oraz prokurent Alicja Tomkiewicz.

– Jest to wielka radość, że kontrakt został podpisany z polską firmą, bo celem naszego rządu, założeniem naszego planu było, by program modernizacji technicznej SZ RP skierowany został właśnie w dużej mierze ku polskim przedsiębiorcom i ludziom, którzy tu pracują, żeby rozwijać nasz potencjał przemysłowy i intelektualny – powiedział sekretarz stanu Bartosz Kownacki.

Przedmiotem umowy jest dostawa w latach 2018 – 2021 77 szt. SPZR Poprad oraz pakiet szkoleniowy w zakresie eksploatacji, obsługi, napraw i remontów wyrobów.
Łączny koszt realizacji umowy wynosi 1 083 500 000 zł brutto.

Umowa ta jest zwieńczeniem prac związanych z budową, przy współpracy z Polskim Przemysłem Obronnym, wielowarstwowego systemu obrony powietrznej – w obszarze najniższej warstwy tego systemu.

***

Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Poprad uzbrojony jest w rakiety bardzo krótkiego zasięgu Grom/Piorun i przeznaczony jest do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bardzo krótkich odległościach i małych wysokościach.

Poprzez współpracę z systemem rozpoznania i posiadanie autonomicznego pasywnego systemu wykrywania i śledzenia celów zestaw jest trudny do wykrycia i odporny na zakłócenia. Zestaw charakteryzuje się wysoką manewrowością. Może pracować w systemie, jak również samodzielnie realizować zadania obrony przeciwlotniczej. Właściwości bojowe zestawu, szczególnie takie jak wysoka mobilność i możliwość radiowej transmisji danych, zostały podporządkowane jego głównemu zastosowaniu – działaniu w systemach osłony przeciwlotniczej wojsk operacyjnych i zwalczaniu obiektów powietrznych, jak np.: samolotów, śmigłowców oraz bezpilotowych aparatów latających.

W skład SPZR Poprad wchodzą następujące elementy:
• opancerzony pojazd bazowy,
• zintegrowana głowica śledząco – celownicza, zawierająca:
• 4 wyrzutnie rakiet,sensory optoelektroniczne (kamerę termalną, kamerę światła dziennego i dalmierz laserowy),urządzenie IFF (identyfikacji swój-obcy),
• system automatycznego, optoelektronicznego śledzenia celu,
• system nawigacji inercjalnej zintegrowany z GPS,
• system łączności radiowej i przewodowej,
• system kierowania ogniem,
• układy zasilania.

Załoga SPZR Poprad składa się z dwóch osób (operatora i kierowcy).

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej