PKEE chce ustalenia wspólnych ram działania inwestorów i przedsiębiorców w energetyce

2 października 2019, 14:45 Alert

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) popiera wypracowanie wspólnego języka, mającego jasne ramy działania dla inwestorów i przedsiębiorców. Głównym celem taksonomii musi być zapewnienie najlepszych warunków dla inwestycji umożliwiających dokonywanie transformacji w sposób efektywny kosztowo.

Fot. BiznesAlert

Ze względu na różne punkty startowe i struktury wytwarzania energii, obciążenia stwarzane przez transformację energetyczną w kierunku gospodarki zrównoważonej, będą się nierównomiernie rozkładały na poszczególne państwa członkowskie. W związku z tym kraje, które w czasie transformacji staną przed większymi trudnościami – będą potrzebowały adekwatnego finansowania. Naszym zdaniem taksonomia powinna premiować nie tylko aktualne osiągnięcia, ale także uwzględniać plany przejściowe.

Technologie pomostowe

Sprawą pierwszorzędną dla członków PKEE jest, by wykaz inwestycji zrównoważonych środowiskowo obejmował wszelkie rodzaje działalności gospodarczej, które mogą znacząco zmniejszyć negatywne oddziaływanie na klimat. Przejściowe źródła energii i technologie pomostowe, takie jak źródła wykorzystujące paliwa konwencjonalne – gaz, energię jądrową – powinny stanowić istotne elementy transformacji energetycznej. Z uwagi na fakt, że umożliwiają one integrowanie odnawialnych źródeł energii, w sytuacji kiedy spełniają ostre kryteria emisyjne – można je uznać za inwestycje zrównoważone.

Technologie pomostowe nie tylko pomogą w odejściu od wydobywania węgla i wytwarzania z niego energii,
ale także umożliwią dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii.

Inwestycje w sieci gazowe również powinny być uwzględnione w taksonomii – o ile zasilają gazem ziemnym wysokosprawne bloki energetyczne – niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i wspierające efektywną kosztowo transformację energetyczną. Wszystkie inwestycje w infrastrukturę sieci elektrycznych (przesyłowych i dystrybucyjnych) powinny być zdefiniowane jako zrównoważone, by wspierały dalszą elektryfikację i transformację ku gospodarce neutralnej klimatycznie.

Brak wykluczeń spod oceny cyklu życia (LCE)

PKEE postuluje brak wykluczeń jakichkolwiek technologii spod oceny cyklu życia (LCE) i potrzebę zebrania danych dla każdej technologii, co wymaga zaangażowania specjalistów z odpowiednich sektorów w prace powołanej przez Komisję Europejską grupy ekspertów technicznych ds. zrównoważonego finansowania (TEG).

Naszym zdaniem stworzenie kryteriów weryfikacji wpisujących się w politykę energetyczną UE, będzie wymagało dogłębnego uwzględnienia dowodów naukowych i dalszej koordynacji w ramach Komisji Europejskiej.

Chociaż Polski Komitet Energii Elektrycznej popiera podejście Komisji polegające na wprowadzeniu technicznych kryteriów weryfikacji w świetle aktualnych postępów prac, członkowie PKEE rekomendują ustawodawcom wybranie systemu mieszanego, w którym akty delegowane określają sektory i kryteria, zaś akty wykonawcze powinny uwzględniać konkretne progi (jakościowe i ilościowe), działania i analizy nie pozostające w sprzeczności z pozostałymi celami środowiskowymi (DNSH).

PKEE

PKEE: Energetyka zainwestuje w OZE