PKEE w Paryżu o przyszłości europejskiej energetyki

5 grudnia 2017, 10:45 Alert

Przyszłość energetyki, znaczenie roli konsumenta, nowe technologie i unijne ramy prawne. O tym w Paryżu dyskutują dziś (5.12) eksperci z całej Europy w czasie konferencji ”Elektryczność: witamy w świecie jutra”, organizowanej pod patronatem prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Polski Komitet Energii Elektrycznej w tym ważnym spotkaniu reprezentuje wiceprezes PKEE Marta Gajęcka.

Linia wysokiego napięcia energetyka energia
fot. Pixabay

Europejski sektor energetyki przechodzi obecnie wielką transformacje i modernizację, dostosowuje się do świata, w którym zmiany dokonują się dynamicznie i tylko najbardziej innowacyjne oraz zorientowane na potrzeby klienta firmy mają szansę rozwoju. Strategie grup energetycznych mocno obecnie akcentują rozwój nowych linii biznesowych czasami daleko wykraczających poza model, w którym działały dotychczas. Wiele tych zmian wynika z wprowadzanych unijnych regulacji. Przedstawiony przez Komisję Europejską w listopadzie 2016 roku pakiet regulacji „Czysta energia dla wszystkich” na nowo zdefiniuje rynek energetyczny na Starym Kontynencie.

Zbliżający się finał dyskusji nad zbiorem dyrektyw przesądzi między innymi o sposobie w jaki będziemy handlować energią elektryczną. Określi również, ile będzie ona kosztować gospodarstwa domowe i przemysł, czy i jakie powstaną nowe instalacje energetyczne. Prezes Marta Gajęcka podkreśliła, że PKEE od dawna aktywnie uczestniczy w tych rozmowach.

”Jeśli chcemy by polskie uwarunkowania rynkowe w sektorze elektroenergetycznym zostały wzięte pod uwagę, musimy dalej aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach na najwyższym szczeblu, takim jak dziś w Paryżu. Dzięki temu wiemy, że nasz głos jest słyszany i brany pod uwagę.” – zaznaczyła Marta Gajecka wiceprezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Podczas konferencji omówione zostały między innymi perspektywy transformacji energetycznej do 2030 roku oraz to jak zmiany mogą wpłynąć na rozwój innowacji wśród przedsiębiorstw z sektora elektroenergetycznego

Polski Komitet Energii Elektrycznej