PKM, czyli koleją z Wrzeszcza na lotnisko i na Kaszuby

20 sierpnia 2015, 13:30 Infrastruktura

Uroczysta inauguracja i dzień otwarty Pomorskiej Kolei Metropolitalnej odbędzie się 30 sierpnia. A regularne przewozy ruszą dwa dni później, czyli 1 września. W ten sposób zakończy się trwająca ponad dwa lata budowa – największa inwestycja infrastrukturalna Samorządu Województwa Pomorskiego o wartości ponad 700 mln zł.

Linia PKM wraz z ośmioma przystankami była gotowa już wiosną. Od maja trwały intensywne testy, zarówno samej linii, jak i wszystkich systemów sterowania oraz informacji pasażerskiej. Prowadzone były również prace wykończeniowe i porządkowe w okolicach przystanków oraz wzdłuż nasypów kolejowych.

– Wraz z PKM w Gdańsku i na Pomorzu pojawił się nowy korytarz transportowy, wokół którego powstaje nowoczesna infrastruktura, zarówno transportowa, jak i mieszkalna oraz biznesowo-usługowa. Można powiedzieć, że wraz z budową kolei metropolitalnej buduje się całe miasto. Aby się o tym przekonać, wystarczy zobaczyć obiekty inżynieryjne PKM, które już na trwałe wpisały się w krajobraz metropolii, oraz nowe osiedla mieszkaniowe, powstające lub planowane w sąsiedztwie PKM. Także coraz więcej inwestorów zainteresowanych jest lokalizacją swojego biznesu w pobliżu nowej linii kolejowej, która zapewni szybkie dotarcie do nich zarówno pracownikom, jak i klientom – podkreśla Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

pkm003

We wtorek 18 sierpnia odbył się testowy przejazd PKM, w którym uczestniczyli wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel i prezes PKM Krzysztof Rudziński.

pkm033

– Wrażenia są fantastyczne. Pociąg jedzie szybko, ale też cicho i bez żadnych wstrząsów. A widoki za oknem też są niesamowite. No i ten czas przejazdu – w 17 minut z Wrzeszcza do lotniska – nie krył podziwu prezydent Adamowicz. – Bardzo podobają mi się przystanki – funkcjonalne, ale też przyciągające oko odważną, nietuzinkową konstrukcją. Myślę, że gdańszczanie szybko pokochają tę nową linię – dodał.

pkm004

Warto przypomnieć, że dojazdy do przystanków PKM Jasień i Kiełpinek oraz węzły integracyjne PKM Jasień, Kiełpinek i Brętowo powstały w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap III.

pkm005

Pomorska Kolej Metropolitalna w liczbach:

  • Budowana długość linii – 19,5 km
  • Długość całkowita torów – 33 km
  • Przy przystankach PKM dostępnych będzie w sumie 296 miejsc dla rowerzystów oraz 702 miejsca parkingowe dla samochodów

pkm006

Czy wiesz, że:

  • Na całej linii PKM wbudowanych zostało 28 970 podkładów. Gdyby wszystkie te podkłady ustawić jeden na drugim, to miałyby wysokość 8,5 tys. m – tyle co najwyższy szczyt świata Mount Everest
  • Użyty do budowy PKM beton waży łącznie ok. 137 500 ton, czyli tyle, ile wszyscy mieszkańcy Warszawy razem wzięci
  • Przy budowie obiektów mostowych wykorzystano ponad 7,3 tys. ton zbrojenia czyli mniej więcej tyle ile waży cała wieża Eiffela. Łączna długość prętów zbrojeniowych to ok. 3000 km – tyle, ile wynosi odległość z Gdańska do Madrytu.

Źródło: Urząd Miejski w Gdańsku/Michał Piotrowski/Piotr Połoczański