W 2019 roku Orlen podejmie decyzję czy zbuduje morskie farmy wiatrowe

19 września 2018, 14:00 Alert
wiatraki morskie farmy wiatrowe offshore

PKN Orlen w 2019 roku będzie podejmować decyzje w sprawie realizacji projektu offshore – poinformował Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy PKN Orlen ds. energetyki.

„Decyzje powinny być w przyszłym roku, nie tylko, czy wchodzimy w ten projekt, ale i o sposobach jego realizacji i finansowania” – powiedział dziennikarzom Dybowski w kuluarach kongresu energetycznego we Wrocławiu.Dodał, że niedługo, w ciągu kilku tygodni spółka rozstrzygnie przetarg na wybór firmy doradczej, która zrobi analizę projektu.

Powtórzył, że koncern nie wyklucza zaproszenia do projektu partnera. Pytany, czy są prowadzone rozmowy w tej sprawie, odpowiedział: „Prowadzimy rozmowy z różnymi firmami na temat technologii. Niektóre wyrażają zainteresowanie uczestnictwem, ale to jeszcze nic konkretnego”. Zauważył, że jest spore zainteresowanie projektami offshore na Morzu Bałtyckim.

„Są firmy duńskie, szwedzkie, niemieckie zainteresowane inwestycjami w energetykę wiatrową na Morzu Bałtyckim. To ciekawy akwen, jest bardzo dobra wietrzność, dobra lokalizacja, jeśli chodzi o głębokość i rodzaj dna” – powiedział Dybowski.

Dybowski przypomniał, że Orlen ma koncesję na budowę tzw. sztucznych wysp ważną jeszcze dwa lata. Maksymalna moc inwestycji może wynieść 1,2 tys. MW.

Polska Agencja Prasowa