PKN Orlen chce zapłacić Elektrobudowie mniej za Metatezę

28 maja 2019, 10:00 Alert
PKN Orlen
PKN Orlen fot. Michał Perzyński/BiznesAlert.pl

PKN Orlen chce obniżyć wynagrodzenie Elektrobudowy związane z Instalacją Metatezy o ok. 15,9 mln zł – podała Elektrobudowa w komunikacie. Budowlana spółka przesłała do koncernu projekt porozumienia, w którym niższa zapłata za prace ma być skompensowana roszczeniami za roboty dodatkowe.

W oświadczeniu Orlenu, przesłanym Elektrobudowie, napisano, że w związku z wystąpieniem w trakcie realizacji budowy wad fizycznych, polegających na wykonaniu robót zamiennych w sposób odmienny od pierwotnej dokumentacji projektowej, wynagrodzenie spółki miałoby zostać obniżone do 132,4 mln zł oraz 22,6 mln euro, czyli o kwotę 11 tys. zł oraz 3,7 mln euro. W poniedziałek Elektrobudowa skierowała do PKN Orlen projekt porozumienia, który – według spółki – powinien być podstawą ostatecznego rozliczenia umowy, celem zawarcia ugody.

Elektrobudowa realizowała na zlecenie PKN Orlen kontrakt na projektowanie, dostawy oraz budowę w systemie pod klucz Instalacji Metatezy w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku na podstawie umowy podpisanej w połowie 2016 r. W kwietniu spółka zakończyła budowę, a strony podpisały protokół przejęcia instalacji do eksploatacji. Strata netto budowlanej grupy w 2018 r. wyniosła 72 mln zł, a wpływ na wynik miała rezerwa 61,4 mln zł utworzona w związku z ryzykiem kar za opóźnienia w budowie Instalacji Metatezy.

Spółka podała 10 maja, że rozmawia z bankami na temat restrukturyzacji finansowania i zakłada, że w maju podpisze z nimi umowę dotyczącą zawieszenia wymagalności roszczeń i zaniechaniu egzekucji (standstill). Elektrobudowa poinformowała również, że planuje podwyższyć kapitał zakładowy w drodze emisji akcji nieprzekraczającej 20 proc. udziału w obecnym kapitale zakładowym.

Polska Agencja Prasowa