PKN Orlen przeprowadzi emisję obligacji o wartości 500 milionów euro

21 maja 2021, 15:15 Alert
PKN Orlen fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
PKN Orlen fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

PKN Orlen zakończył budowę księgi popytu i jeszcze w maju 2021 roku przeprowadzi emisję siedmioletnich obligacji o wartości 500 mln EUR z kuponem na poziomie 1,125 procent. Zostały złożone aż 234 zapisy na łączną kwotę blisko trzech miliardów euro. Oznacza to, że popyt na zielone obligacje Orlenu przewyższył wielkość zakładanej emisji.

Emisja obligacji

– Jesteśmy nowoczesną firmą, która nieustannie rozwija się i stawia sobie ambitne zadania. Zgodnie ze strategią, zamierzamy do 2050 roku osiągnąć neutralność emisyjną, dlatego konsekwentnie realizujemy cele zrównoważonego rozwoju, które wymagają miliardowych nakładów. Emitując zielone euroobligacje pozyskamy stabilne źródło finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym morskie i lądowe farmy wiatrowe, a także w infrastrukturę ładowania aut elektrycznych i wodorowych oraz instalacje do recyclingu odpadów. Wzmocnimy w ten sposób naszą pozycję konkurencyjną i spełnimy oczekiwania inwestorów, a dodatkowo jesteśmy prekursorem innowacyjnych rozwiązań finansowych przyczyniając się do wyznaczania nowych standardów na rynku krajowym, jak również międzynarodowym – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Orlen podał, że pierwszy miliard euro zapisów udało się zebrać w niespełna półtorej godziny od rozpoczęcia procesu. Wyjątkowo wysokie zainteresowanie zielonymi euroobligacjami przełożyło się również na bardzo atrakcyjny poziom cenowy oferowanych obligacji.

Emisja ma międzynarodowy charakter i w większości zostanie objęta przez zagranicznych inwestorów. Ostatecznie zielone euroobligacje zostały przydzielone 182 inwestorom z 26 krajów, przy czym największy udział mieli inwestorzy z krajów Europy Środkowej (Niemcy, Austria i Szwajcaria) – 44 procent oraz Polski – 23 procent. W emisji uczestniczyło wiele międzynarodowych funduszy typu asset management, w tym duże grono tych najbardziej zielonych – czytamy w komunikacie.

PKN Orlen/Jędrzej Stachura

PKN Orlen otworzył Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku