Orlen może przejąć Energę. Komisja dała bezwarunkową zgodę

31 marca 2020, 20:30 Alert
PKN Orlen
Logo Orlenu. Fot. BiznesAlert.pl

PKN Orlen otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy Energa. Przejęcie ma wesprzeć dywersyfikację jego działalności i umocnić pozycję na rynku europejskim. – Transakcja ma na celu osiągnięcie korzyści dla obu firm, regionów w których działają, akcjonariuszy oraz wzmocnienie polskiej gospodarki w obliczu pojawiających się wyzwań – podkreśla PKN Orlen w komunikacie.

Połączyć paliwa z elektroenergetyką

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wyraził zadowolenie z pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodzie na zakup akcji Grupy Energa.– Dzisiaj jesteśmy krok dalej w realizacji strategicznego celu, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne. Jest to szczególnie ważne w tak trudnej sytuacji, w której znajdujemy się teraz z powodu epidemii koronawirusa. Połączenie PKN Orlen z Grupą Energa to szansa na wzmocnienie obu firm, jak również polskiej gospodarki. Zdywersyfikowanie źródeł przychodów zwiększy stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całej Grupy. Konsolidacja branży energetycznej i paliwowo-naftowej stała się dźwignią rozwoju oraz konkurencyjności narodowych firm w Europie i na świecie – mówił Daniel Obajtek cytowany w komunikacie spółki.

Wydłużone wezwanie

Bezwarunkowa zgoda Komisji na przejęcie Energi przez Orlen oznacza spełnienie jednego z warunków zawieszających realizację tej transakcji. W ostatnich dniach PKN Orlen podjął decyzję o wydłużeniu terminu przyjmowania zapisów na akcje Grupy Energa rozpoczętych 31 stycznia do 22 kwietnia 2020 roku w związku z pandemią koronawirusa. Cena akcji Energi w wezwaniu Orlenu wyniosła 7 zł. Zgodnie z nim PKN Orlen zobowiązuje się nabyć akcje objęte zapisami pod warunkiem, że zapisami w wezwaniu zostanie objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66 procent ogólnej liczby głosów.

Trend europejski

PKN Orlen przekonuje, że wejście do zintegrowanej grupy to szansa rozwojowa dla Grupy Energa. – Tworzenie koncernów multi-utility wpisuje się w megatrendy i działania realizowane przez inne, międzynarodowe koncerny z branży paliwowej. Dywersyfikacja źródeł przychodów zwiększa bowiem odporność spółki na wahania rynkowe i zmiany w otoczeniu makroekonomicznym. W ten sposób budowana jest dodatkowa wartość dla Klientów i Akcjonariuszy. W tym kierunku swoją działalność biznesową rozwijają już regionalni gracze: konkurenci Grupy Orlen, jak MOL, OMV, Repsol, a także światowi giganci, jak BP, Shell czy Total – argumentuje płocki koncern.

Orlen liczy na źródła odnawialne Energi

Płocki koncern liczy na to, że finalizacja transakcji pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał obu firm. Grupa Energa posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Ponad 30 energii wytwarzanej przez Energę pochodzi ze źródeł odnawialnych. To najwyższy udział wśród spółek elektroenergetycznych pod kontrolą państwa. – Dla PKN Orlen to ciekawy portfel OZE, który bilansuje posiadane przez spółkę aktywa konwencjonalne, na przykład bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku. Ma to też istotne znaczenie w kontekście planowanych przez PKN Orlen inwestycji w morskie farmy wiatrowe – głosi komunikat.

Synergia produkcji energii elektrycznej 

Transakcja także możliwość wykorzystania obecnych nadwyżek produkcyjnych PKN Orlen przez Grupę Energa. – Pozwoli to na ograniczenie kosztów operacyjnych związanych z obrotem energią na Towarowej Giełdzie Energii. Z kolei połączenie bazy klientów obydwu grup wygeneruje potencjał do sprzedaży dodatkowych produktów i usług, szczególnie w segmencie mniejszych odbiorców – tłumaczy Orlen.

Zakup akcji Grupy Energa – zdaniem Orlenu – pozwoli zwiększyć potencjał rozwojowy w obszarze elektromobilności, w którym płocki koncern chce umacniać pozycję. – Realizacja transakcji oznaczałaby powiększenie infrastruktury sieci ładowania i kompetencji, niezbędnych do rozwoju tego segmentu rynku. Połączenie sieci szybkich ładowarek zainstalowanych przez PKN Orlen , Grupy Energa oraz Grupę Lotos umożliwiłoby stworzenie drugiej pod względem liczby punktów infrastruktury, dysponującej 133 punktami ładowania, zapewniającej dobre pokrycie geograficzne – argumentuje PKN Orlen.

Orlen chce dać więcej regionowi

Przejęcie Grupy Energa ma zdaniem Orlenu oznaczać  również wymierne korzyści dla jej pracowników oraz społeczności lokalnych. – Pracownicy z branży energetycznej zatrudnieni w Enerdze, których deficyt jest mocno odczuwalny na rynku, uzupełnią zespół specjalistów pracujących w Grupie Orlen . Z punktu widzenia podatkowego, Grupa Energa zachowa pełną odrębność, co oznacza dalsze wpływy do regionalnego budżetu – czytamy w komunikacie.

KE potwierdza

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zatwierdziła przejęcie spółki Energa przez PKN Orlen. Przekazała, że transakcja nie spowoduje naruszenia rynkowej konkurencji. – Komisja doszła do wniosku, że transakcja nie budzi obaw o konkurencję, biorąc pod uwagę ograniczone pokrywanie się działalności przedsiębiorstw – podała KE.

PKN Orlen/Polska Agencja Prasowa/Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Energa ma pomóc Orlenowi zarabiać na energii

AKTUALIZACJA: 1 kwietnia 2020 r., godz. 14.45; dodano PAP