PKN Orlen prezentuje wyniki z trzeciego kwartału 2021 roku (NA ŻYWO)

28 października 2021, 11:55 Energetyka
Konferencja wynikowa PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura
Konferencja wynikowa PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

Witamy w relacji na żywo z konferencji prasowej PKN Orlen, podczas której zostaną zaprezentowane wyniki finansowe z trzeciego kwartału 2021 roku. Materiał jest aktualizowany na bieżąco.

Wyniki PKN Orlen w trzecim kwartale 2021 roku

13.15

Konferencja wynikowa PKN Orlen dobiegła końca. Dziękujemy za śledzenie relacji i zapraszamy na następne!

13.10

BiznesAlert.pl zapytał czy PKN Orlen rozważa obniżenie marży rafineryjnej w kontekście wysokich cen paliw na stacjach benzynowych. – To jest częste pytanie, z uwagi na obecną sytuację na światowych rynkach, gdzie odnotowujemy wysokie ceny ropy naftowej. To jest w głównej mierze konsekwencja wysokich cen gazu. Nie jesteśmy zadowoleni z faktu, że cena gazu jest tak wysoka. Mamy nadzieję, że nie będzie ona rosła dalej – odpowiedział Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. rozwoju.

– Marże generujemy na podobnym poziomie w każdym kwartale, w ostatnim była ona nawet niższa niż w innych. Robimy co możemy, aby ceny paliw były jak najniższe. Jesteśmy znaczącym graczem na rynku paliwowym, ale nie jedynym. Bez względu na to, ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych. Niższe są jedynie w Rumunii czy Bułgarii. Wyższe ceny są w Grecji, Włoszech, Niemczech i Czechach. Robimy wszystko, aby ceny paliw w Polsce były jak najniższe. To zadanie, które realizujemy, ale musimy pamiętać, że prowadzenie stacji paliw to też wysoki koszt, który musi pokrywać m.in. rosnące wynagrodzenia pracowników – zaznaczył Leszczyński.

– PKN Orlen posiada aż i jedynie 60 procent rynku. Są inne podmioty, które sprowadzają paliwo do Polski. Aż 60 procent wpływów detalicznych pochodzi spoza Polski. Mamy świadomość, że to wrażliwy produkt, mamy świadomość możliwości finansowych w Polsce, ale trzeba pamiętać, że jesteśmy spółką giełdową, która ma swoje zobowiązania wobec akcjonariuszy. Każdy, kto podróżuje po Europie widzi, że ceny są wyższe niż w Polsce – powiedział Jan Szewczak.

13.05

BiznesAlert.pl zapytał Jana Szewczaka o fuzję z Lotosem. – To istotny element naszej strategii budowy koncernu multienergetycznego. Mamy świadomość, że ostateczną decyzję podejmuje Komisja Europejska. Do 14 listopada mamy przekazać nasze ustalenia. Po drodze jest dużo elementów, które musimy zrealizować. Sukcesem jest zgoda rady nadzorczej Lotosu oraz związków zawodowych – odpowiedział.

– Rozmawiamy z różnymi partnerami, chcemy wynegocjować dobre warunki, co nie jest proste przy obecnej sytuacji na rynkach światowych. Oceniamy, że proces w KE potrwa około trzech miesięcy, chociaż to są nasze przewidywania a Komisja ma pełną swobodę. Liczymy na pozytywne zakończenie tego długotrwałego procesu. Pomimo, że jesteśmy dwoma podmiotami państwowymi, to to co robimy jest procesem niespotykanym we współczesnej historii Polski – odpowiada Szewczak na pytanie BiznesAlert.pl.

13.00

– Jeżeli chodzi o PGNIG i fuzje, prace są bardzo zaawansowane, wniosek koncentracyjny jest już w gestii UOKiK. Prowadzimy prace przygotowawcze, analityczne. Efekty synergii będą korzystne – odpowiedział Jan Szewczak na pytanie BiznesAlert.pl.

– Zgodnie z naszymi zapowiedziami, trwają negocjacje z firmą Synthos przy wdrożeniu SMR. Jest to projekt o charakterze nowatorskim, a negocjacje są złożone. Wierzymy jednak w potencjał tego projektu. Po zakończeniu rozmów, będziemy informować – zaznaczył Szewczak.

12.55

– Dobrą decyzją było zakupienie certyfikatów na pozwolenie emisji CO2. Decyzja była bardzo odważna, niektórzy nazwali ją ryzykowną, ale dzisiaj okazała się strzałem w dziesiątkę. Pokazała pewną skalę przewidywalności ze strony PKN Orlen. Dzięki tej decyzji, od czterech kwartałów z rzędu notujemy bardzo pozytywne, obecnie rekordowe wyniki finansowe. Chciałbym podziękować analitykom PKN Orlen, którzy doradzili nam wtedy zakup pozwoleń na zapas – powiedział Jan Szewczak, członek zarządu ds. finansowych.

12.40

12.35

12.30

– W jeden kwartał PKN Orlen wypracował taki zysk jak za całe osiem lat rządów PO-PSL. To jest powiązane z silną polską gospodarką, która daje nam możliwości rozwoju. Dużo dała nam również likwidacja mafii paliwowych, które były zmorą polskiej petrochemii – podkreślił Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. rozwoju.

12.20

– Planujemy do końca roku oddać pierwszy hub wodorowy w Polsce, o zdolności 350 ton czystego wodoru – powiedział Jan Szewczak.

– To bardzo ważny element dla przemysłu motoryzacji, świat coraz bardziej patrzy na wodór jako paliwo przyszłości – dodał.

PKN Orlen planuje hub wodorowy dający 350 ton czystego wodoru rocznie

12.10

– Pomimo inwestycji i wypłacenia dywidendy, poziom zadłużenia zmalał o około 100 mln złotych. Utrzymaliśmy konwenans długu netto do EBITDY na 0,69 raza, a limit jest 2,5 raza, co pokazuje bardzo korzystne rozłożenie wydatków do dochodów spółki – zaznacza Szewczak.

12.05

– Orlen odnotował rekordowe wyniki w trzecim kwartale 2021 roku. Te wyniki nie są związane z ostatnimi czynnikami związanymi z wzrostami marż i cen paliw na stacjach paliw – mówi Jan Szewczak, członek zarządu ds. finansowych.

Wyniki finansowe. Źródło: PKN Orlen

Wyniki finansowe. Źródło: PKN Orlen

– Wyniki są lepsze niż w latach 2015-16 kiedy panowała hossa na rynku, a sytuacja wyglądała całkiem inaczej niż dzisiaj. Wszystkie segmenty działalności koncernu wypracowywały równe zyski, wypracowując około miliard złotych EBITDA LIFO netto co jest bardzo dobrym sygnałem. Czwarty kwartał z rzędu wygenerowano ponad miliard złotych EBITDA w energetyce. Wynik zatem jest bardzo zróżnicowany i pokazuje, że segment poza paliwowy jest coraz ważniejszy. To pokazuje słuszność decyzji o budowie koncernu multienergetycznego – powiedział.

11.55

Już za chwilę początek konferencji. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z wynikami, które można znaleźć tutaj.

PKN Orlen udostępnił również prezentację, zachęcamy do zapoznania się z materiałami.

11.50

Konferencja prasowa rozpocznie się o godz. 12.00. Transmisja wydarzenia jest dostępna tutaj.

Opracowali Mariusz Marszałkowski i Jędrzej Stachura

Orlen Lietuva podpisał umowę z wykonawcą instalacji pogłębionego przerobu ropy w Możejkach