Prezes i wiceprezes PGNiG zasiądą w zarządzie PKN Orlen po fuzji

27 października 2022, 17:30 Alert

PKN Orlen poinformował, że jego rada nadzorcza na posiedzeniu w dniu 27 października 2022 roku powołała do składu zarządu Iwonę Waksmundzką-Olejniczak oraz Roberta Perkowskiego, czyli odpowiednio prezes i wiceprezesa PGNiG, od dnia 3 listopada 2022 roku. To oznacza, że fuzja może nastąpić formalnie na początku listopada.

Jak przypomina Orlen, Iwona Waksmundzka–Olejniczak posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu dużymi zespołami i strukturami korporacyjnymi, w szczególności w sektorze energetycznym, w tym oil&gas oraz w sektorze bankowym. – Dysponuje dogłębną wiedzą w zakresie zasad funkcjonowania rynku kapitałowego, corporate governance, zarządzania dużymi projektami oraz budowania i wdrażania strategii spółek – czytamy w komunikacie rynkowym.

Robert Perkowski z kolei, jak przypomina Orlen, to menedżer, samorządowiec i doktor nauk ekonomicznych. – Przewód doktorski zrealizował w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Wydziału Marketingu i Zarządzania oraz Wydziału Finansów i Bankowości w Prywatnej Wyższej Szkole Businessu i Administracji w Warszawie. Ukończył również studia podyplomowe z Analityki Zarządzania w Instytucie Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „ORGMASZ”. Jest autorem kilkunastu artykułów naukowych poruszających tematykę wirtualizacji przedsiębiorstw – czytamy w komunikacie spółki.

– Od 9 kwietnia 2022 roku, prezes PGNiG – podaje Orlen w sylwetce prezes Waksmundzkiej-Olejniczak. – Stanowisko objęła w sytuacji gwałtownie zaostrzającego się kryzysu na europejskim rynku gazu. Dzięki podjętym przez nią działaniom PGNiG podpisało szereg kontraktów z dostawcami gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego, w tym długoterminowy kontrakt z Equinor na kupno 2,4 mld m sześc. gazu rocznie. Zapewniło to optymalne wykorzystanie zdolności przesyłowych nowego gazociągu Baltic Pipe na potrzeby dostaw surowca do Polski w sezonie grzewczym 2022/2023 – przypomina Orlen.

– Podpisane kontrakty pozwoliły na faktyczne dokończenie procesu dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski i uniezależnienia kraju od zaopatrzenia z kierunku wschodniego. Kontynuowała działania na rzecz szybkiego wypełnienia krajowych magazynów gazu oraz intensyfikację dostaw LNG. Za jej kadencji PGNiG zaczęło regularnie korzystać z możliwości odbioru LNG w terminalu w litewskiej Kłajpedzie. Podjęto też szereg inwestycji w poszukiwania nowych zasobów gazu oraz rozwój wydobycia surowca ze złóż krajowych a także w rozbudowę podziemnych magazynów gazu. Jednocześnie nadzorowała proces połączenia PGNiG z PKN Orlen, który doprowadziła do finalizacji zgodnie z przyjętym harmonogramem. Proces był realizowany z poszanowaniem interesów wszystkich interesariuszy i w pełnym dialogu ze stroną społeczną, czego efektem było podpisanie przez PGNiG, PKN Orlen i związki zawodowe w PGNiG porozumienia potwierdzającego uprawnienia pracowników spółki po fuzji z PKN Orlen – podsumowuje Orlen.

Formalne połączenie Orlenu i PGNiG może nastąpić na początku listopada.

PKN Orlen/Michał Perzyński