Orlen zainwestuje w Ruch, by zwiększyć wpływy ze sprzedaży detalicznej

23 czerwca 2021, 16:45 Alert
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek Fot. Bartłomiej Sawicki 3
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek / Fot. Bartłomiej Sawicki

PKN Orlen ma zamiar zainwestować w sieć sprzedaży detalicznej dzięki spółce Ruch, by zwiększyć wpływy z sektora pozapaliwowego. O szczegółach opowiedział na konferencji prasowej prezes spółki Daniel Obajtek.

– Orlen przechodzi renesans swojego rozwoju. Inwestujemy dużo w sektor petrochemiczny i rafineryjny, ale inwestujemy również w sprzedaż detaliczną. Modernizujemy stacje benzynowe w Polsce i za granicą. Posiadamy jedne z najnowocześniejszych stacji na świecie. Weszliśmy w kolejny segment, tzw. mikropremium. 
Kolejną nogą biznesu jest format paliwowy, i to powód, dla którego zainwestowaliśmy w jedną z najstarszych firm – Ruch. Da to nam to nowe formaty sprzedaży detalicznej. Pierwszy format to około 60 m kwadratowych w ciągach komunikacyjnych, formaty wolnostojące oraz kąciki kawowe. W ciągu czterech lat powstanie około 900 około punktów sprzedaży pozapaliwowej. Będzie to stanowiło bardzo silny wzrost segmentu detalu. Przewidujemy ponad 5 mld zysku z sektora pozapaliwowego. Obecnie daje on około 3 mld złotych. Poza sektorem sprzedaży detalicznej, inwestujemy również w usługi kurierskie. W tym roku będziemy mieć około 5 tys. punktów odbioru paczek. Do końca września uruchomimy 200 maszyn automatycznych do paczek, do końca roku będzie ich około 500. – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej.

Mariusz Marszałkowski/Michał Perzyński